Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Francie dodá Rusům slíbené válečné lodě. Vydělávat se prostě musí

Francie dodá Rusům slíbené válečné lodě. Vydělávat se prostě musí
Vrtulníková loď třídy Mistral | zdroj: Isifa.com

Francie se zatím nechystá odstoupit od dodávek dvou vrtulníkových lodí třídy Mistral, které od ní zakoupilo Rusko. Jinými slovy Francouzi je Rusům dodají, ať už se kolem děje cokoli. Anexe Krymu ani vývoj událostí na Ukrajině je k pozastavení smlouvy nepřiměly. A Američané jen bezmocně nadzvedávají obočí. 

První loď Vladivostok dodají Rusům letos v říjnu, druhou překřtěnou na Sevastopolb v příštím roce.  Druhé jmenované plavidlo získá do své výzbroje Černomořská flotila.

Americká vláda je dodávkou francouzských vrtulníkových lodí do Ruska krajně znepokojena. Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová přitom podotkla, že rusko-francouzská smlouva dělala Spojeným státům starosti už před anexí Krymu.

Francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse tak příští týden během návštěvy Washingtonu čeká zajímavá debata s šéfem americké diplomacie Johnem  Kerrym, který si může vyžádat k Mistralům vysvětlení. Zvlášť v době, kdy Spojené státy a Evropská unie zvažují další sankce proti Rusku.

Odstoupení od dodávky lodí by přišly Francii draho. Moskva a Paříž podepsaly příslušnou smlouvu už v roce 2011 a její hodnota přesahuje miliardu dolarů.

Zdroje:
Lenta.ru