Poslanecem nebo hejtmanen? Hašek si vybere po sestavení vlády

- Aktuality autor: Danica Klein

Michal Hašek se rozhodne, zda bude poslancem nebo jihomoravským hejtmanem, po ustavení Sněmovny a sestavení vlády. Řekl to dnes a dodal, že šestiměsíční lhůtu stanovenou vedením ČSSD pro toto rozhodnutí nevyčerpá. Zatím není jasné, kterou z těchto variant by mohl zvolit. ČSSD dala lhůtu šest měsíců všem svým hejtmanům, jež byli zvoleni do Sněmovny. Do té doby se musí rozhodnout, kterou z funkcí budou vykonávat. 

Michal Hašek

Michal Hašek,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

"Myslím, že ustavení vlády a sněmovny proběhne dříve než za šest měsíců, já poté sdělím své finální rozhodnutí," uvedl Hašek s tím, že nechce plně využít dané lhůty. 

Hašek se účastní jihomoravského krajského zastupitelstva, které se sešlo poprvé od nedávných předčasných voleb. Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka avizoval, že občanská demokracie dnes zřejmě navrhne odvolání hejtmana. 

Důvodem mělo být Haškovo třídenní tajení povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Hašek kvůli tomu, že ji veřejně popíral, rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD. Na funkce ve vedení strany rezignovali i další dva účastníci schůzky; senátor Zdeněk Škromach a poslanec Jeroným Tejc

Pro záměr odvolat dnes Haška na zastupitelstvu nezískala ODS podporu ostatních stran. Proti by byla ČSSD i KDU-ČSL, která je s ní v krajské koalici. Návrh by nepodpořila ani opoziční KSČM nebo TOP 09. ODS má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu pět křesel. 

Tagy: ČSSD hejtman poslanec

Zdroje: ČTK