Hradec Králové zdraží jízdné v městské hromadné dopravě

- Aktuality autor: Danica Klein

Stotisícový Hradec Králové od 1. února 2014 zdraží jízdné v městské hromadné dopravě. Jednotlivá papírová základní jízdenka podraží o tři koruny na 18 korun, tedy o 20 procent.

Automat na jízdenky

Automat na jízdenky,zdroj: Profimedia.cz

Jízdenka zakoupená u řidiče zdraží o dvě koruny na 20 korun. Ceny ostatních jízdenek se nezmění. Jednotlivá jízda placená čipovou městskou kartou bude dál za 12 korun. Důvodem zdražení je úbytek cestujících a tím pokles tržeb dopravního podniku. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). 

Letošní propad v tržbách kvůli úbytku cestujících dopravní podnik odhadl na 4,5 milionu korun. Vedle zdražení jízdného by výpadek tržeb mělo podniku kompenzovat i zvýšení dotace z městské pokladny. Již letos město podniku zvedlo provozní dotaci ze 158,5 milionu korun na 161,5 milionu korun, pro příští rok se počítá se zvýšením dotace na 163,5 milionu. 

Na úbytek cestujících a nižší výnosy dopravní podnik zareagoval již v polovině července, když s vidinou úspory několika milionů korun změnil provoz na pěti linkách a jednu linku úplně zrušil. Proti tomu se však zvedla vlna odporu obyvatel, načež podnik od září redukci zmírnil. Podle primátora tak z plánovaných úsporných změn zůstala v platnosti jen asi desetina. 

Naposledy dopravní podnik s cenami jízdného hýbal v polovině letošního července. Změna se týkala jízdenky zakoupené přímo u řidiče, která zdražila z 15 na 18 korun. Nově však začalo platit, že jízdenku lze použít jako přestupní. Papírové jízdenky zakoupené mimo vozidlo, například v trafice, jsou nepřestupní. V červenci také zlevnilo celodenní jízdné zakoupené u řidiče z 65 na 55 korun. Poslední plošné zdražení jízdného v hradeckém MHD bylo k 1. září 2011. 

Důvodem poklesu úsporné chování lidí

Zdražením papírových jízdenek a jízdenek od řidičů chce dopravní podnik lidi motivovat k placení jízdného formou SMS zpráv či městskou kartou. Přestupní SMS jízdenka stojí 18 korun a její cena se nemění. "Než účtování jízdného a vracení mincí by se měli řidiči spíše plně věnovat řízení. Placení u řidiče navíc spoje zpožďuje," uvedla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. 

Za paradox Fink označil to, že prodej dražších jízdenek u řidičů má stoupající tendenci. Městskou kartu, ať k placení jednotlivého nebo časového jízdného, má nyní většina cestujících v Hradci. Možnost placení papírovými jízdenkami podle dřívějších odhadů dopravního podniku využívá asi pětina cestujících. 

S poklesem počtu cestujících se v Česku potýkají i jiní dopravci MHD, například v Olomouci, Zlíně či Jihlavě. Podle Hradeckých může být důvodem poklesu úsporné chování lidí. Je však otázkou, zda by nižší ceny jízdného cestující do autobusů a trolejbusů přivedly. Finka připomněl, že v roce 2009 dopravní podnik ceny snížil, ale cestujících nepřibylo. 

Dopravní podnik města Hradce Králové má vlastní tržby téměř 200 milionů korun, k nimž od města dostává dotaci na provoz. Loni měl podnik ztrátu milion korun, předloni vykázal zisk 1,6 milionu korun. Firma má zhruba 400 zaměstnanců.

Tagy: mhd Hradec Králové zdražení jízdného

Zdroje: ČTK