Poslanci si nakonec zvednou platy o tři procenta

- Aktuality autor: var

 Politikům by měly vzrůst od ledna platy zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora by se zvýšil o 1700 na 57 600 korun. Sněmovna tento návrh odhlasovala v pátek.

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) při řízení schůze, po boku má místopředsedu Vojtěcha Filipa (KSČM)

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) při řízení schůze, po boku má místopředsedu Vojtěcha Filipa (KSČM),zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Sněmovna se hlasy ČSSD, KSČM, lidovců a části poslanců ANO přiklonila k návrhu, který prosazovali sociální demokraté. Pro hlasovalo 102 ze 187 přítomných poslanců, pět jich bylo proti. 

Poslanci předtím neschválili lidovecký návrh na roční zmrazení mezd prezidenta, členů vlády a zákonodárců a návrh Úsvitu na čtyřleté zmrazení. O návrzích rozpočtového a sociálního výboru na asi 14procentní růst platů a o původním vládním návrhu na jednoprocentní zvýšení se už nehlasovalo.

Platová předloha, která řeší i soudcovské platy, míří k posouzení do senátu. Horní komora by mohla novelu schvalovat 18. prosince, aby měl na její posouzení dost času i prezident, řekl předseda senátu Milan Štěch (ČSSD). Předpokládá, že senátoři předlohu schválí nebo umožní její přijetí využitím ústavní možnosti normou se nezabývat. 

 

 

Tagy: Senát ČR Sobotkova vláda koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká vláda česká politika Poslanecká sněmovna ČR platy poslanců

Zdroje: ČTK