Poslanci opět chtějí od Dohnala informace k hospodaření NKÚ

- Aktuality autor: red

Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru po více než hodinové debatě ve středu opět přerušili jednání o loňském hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu. Zákonodárci nejsou spokojeni s podklady a informacemi, které jim podal prezident úřadu František Dohnal.

Chtějí od něj například znát analýzu možností nového sídla úřadu, podrobnější údaje o nákladech na jednoho zaměstnance nebo o náhradním plnění za to, že úřad nezaměstnává dostatek osob se zdravotním postižením. 

Poslancům se například nelíbilo, že prezident Dohnal odkládá rozhodnutí o novém sídle úřadu. NKÚ nyní sídlí v pronajatých komerčních prostorách a nájemní smlouva mu skončí v březnu 2012. Může ji ještě o tři roky prodloužit, ale musí tak učinit do konce letošního roku. Dohnal řekl, že žádné rozhodnutí zatím nepadlo a vše závisí na analýze, která by měla být hotova do konce září. Z ní by mělo vyplynout, jaká možnost je nejvýhodnější. 

Poslancům také nestačily Dohnalovy informace k nákladům na rekonstrukci školicího střediska v Přestavlkách. "Pan prezident nám dodal jenom poslední rok, zatímco ministerstvo financí nám opravdu dodalo údaje za předcházející roky, ty údaje se dost odlišují od toho, co bylo loni na školicím středisku Přestavlky proinvestováno," řekl zpravodaj k tomuto bodu poslanec Vladimír Koníček (KSČM). 

Dohnal také musel vysvětlovat, jak je to s náklady na jednoho pracovníka úřadu, které činí 1,309 milionu korun ročně. Poslanci přitom poukazovali na to, že například v Úřadu pro ochranu osobních údajů je to jen asi 300000 korun. Dohnal se nad tím pozastavil s tím, že pokud by na ÚOOÚ představoval průměrný plat 36 tisíc korun, pak by ročně šlo o nejméně 432000 korun. 

Vysoké platy zaměstnanců NKÚ zdůvodnil tím, že v úřadu pracuje značné množství lidí s kvalifikací auditora, do nichž musí investovat. "Na trhu hotového auditora nekoupíme a pak musíme bojovat s tím, aby neodešel," řekl poslancům. 

Dohnal ani jeho kolegové z úřadu neměli po ruce podrobné údaje, aby odpověděli na dotaz poslankyně Lenky Kohoutové (ODS). Ta chtěla vědět, jaká náhradní plnění úřad poskytuje za to, že nezaměstnává dostatečný počet osob se zdravotním postižením. 

Kontrolní výbor se státním závěrečným účtem za loňský rok v kapitole NKÚ zabýval již jednou, a to letos v dubnu. I tehdy jednání přerušil. "Bohužel, materiály, které si kontrolní výbor vyžádal, byly nedostatečné," řekl tehdejší předseda výboru Koníček. Poslanci se chtějí k jednání vrátit 30. září. Do té doby by jim měl Dohnal potřebné údaje dodat. 

Hospodařením úřadu se výbor zabývá již od loňského března kvůli podezření, že Dohnal plýtval penězi. Dohnal obvinění odmítá, jeho případ však už míří k soudu.

Zdroje: ČTK