Poslanci neumožnili cizincům ze zemí mimo EU volit do zastupitelstev

- Aktuality autor: pal

Poslanci ve čtvrtek schválili úmluvu členských zemí Rady Evropy, která cizincům umožňuje se aktivně účastnit na veřejném životě v českých obcích.  Sněmovna úmluvu schválila i s výjimkou, že cizinci ze zemí mimo EU nebudou mít volební právo ve volbách do zastupitelstev obcí. Tato možnost zůstane jen občanům ze zemí osmadvacítky, kteří v Česku trvale žijí. 

Ilustrační snímek: Cizincům ze zemí mimo EU sněmovna neumožnila volit do místní samosprávy, bylo by to bezpečnostní riziko

Ilustrační snímek: Cizincům ze zemí mimo EU sněmovna neumožnila volit do místní samosprávy, bylo by to bezpečnostní riziko,zdroj: ThinkStock

Česko tedy přistoupí jen k části úmluvy, která se týká svobody projevu, shromažďování a sdružování cizinců. Tato práva již mají cizinci zákony zaručena.

Zástupci většiny poslaneckých frakcí se v debatě s volební výjimkou ztotožňovali. Přesto byla úmluva dolní komorou přijata až v opakovaném hlasování, neboť při prvním pokusu pro její ratifikaci chybělo šest hlasů.

S úpravou volebního práva pro cizince vláda v blízké budoucnosti nepočítá, cizincům by mělo být případně přiznáno jen na základě vzájemnosti. Dalším důvodem je podle zdůvodnění výjimky skutečnost, že v některých obcích je soustředění cizinců s trvalým pobytem značné, a přiznání volebního práva by přineslo zásadní praktické dopady na dění v nich. Vláda zmiňuje taky případná bezpečnostní rizika.

Kabinet nechce přijmout ani další část smlouvy, jež se týká vytváření poradních orgánů obcí s cílem zapojit usídlené cizince do místních veřejných věcí. Úmluva v této pasáži předpokládá, že své představitele by do nich mohli volit jen místní cizinci, případně by mohli být jmenováni jejich sdruženími. Byl by to ale podle vlády nepřiměřený zásah do ústavně zaručené samosprávy.

Tagy: Česko domácí cizinci Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK