Cizinci z Česka posílají domů až pětinu výdělků. Stát přichází o miliardy

- Aktuality autor: pal

Cizinci pracující v Česku posílají svým rodinám v zahraničí až pětinu výdělku. Předloni to bylo 20 miliard korun. Čtvrtina této částky šla na Slovensko, šestina na Ukrajinu. Pro Česko představuje tento odliv takřka jedno procento HDP. 

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Až 60 procent svých příjmů posílají domu obyvatelé Nigérie. U Američanů je to 50 procent. Méně než desetinu výdělku naopak posílají domů Číňané, Rusové a Vietnamci. „To může být dáno tím, že lidé z těchto zemí se do ČR často stěhují s celou rodinou, a proto podpora v zemi původu není tak nutná,“ uvádí Martina Šimková z Českého statistického úřadu (ČSU). V Česku nyní žije 558 000 osob s cizím státním občanstvím, což zhruba představuje pět procent z celkové populace počtu obyvatel. Přitom čtyři z pěti cizinců jsou v zemi déle než rok. Počet cizinců v ČR se za posledních deset let zdvojnásobil.

Asi 45 procent cizinců pochází ze zemí EU. Na přední příčce jsou Slováci (158 588 osob), dále Poláci (25 531 osob) a Bulhaři (11 357 osob). Ze zemí mimo EU jsou to především občané Ukrajiny, Vietnamu a Ruska. Nejlépe jsou v Česku placeni Britové a Rakušané, kteří si přijdou na více než 90 000 korun měsíčně. Američani a Francouzi na 60 000 korun. Nejhůře placeni jsou Ukrajinci a Bulhaři, jejichž měsíční příjem jen lehce překračuje 17 000 Kč.

Převody peněz od migrantů, jsou považovány za důležitý nástroj financování rozvojových zemí. Na druhou stranu znamenají odliv finančních prostředků z vyspělých ekonomik. V případě Česka nejde o významný odliv peněz, ale např. v Lucembursku, kde cizinci tvoří 44 procent obyvatel, tento podíl dosahuje až 20 procent HDP. 

Tagy: hdp Česko cizinci

Zdroje: ČTK