Cizinci snadněji získají povolení k práci v Česku. Postačí zaměstnanecká karta

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Získání povolení k práci v Česku se  pro cizince od úterý výrazně zjednoduší. Ministerstvo vnitra zavádí takzvané zaměstnanecké karty. Změnu přinesly úpravy zákonů o pobytu cizinců a o zaměstnanosti. 

Pro cizince bude získání povolení k práci v Česku jednodušší

Pro cizince bude získání povolení k práci v Česku jednodušší,zdroj: Profimedia.cz

Doposud museli cizinci, kromě občanů Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, v případě zájmu o práci v České republice nejdříve získat povolení k zaměstnání od příslušného krajského úřadu práce. Až poté mohli dostat vízum k pobytu nad 90 dnů, které vydává ministerstvo vnitra. Nyní už vnitro vydává jen plastovou zaměstnaneckou kartu. 

Aby cizinec kartu získal, musí mimo jiné prokázat odbornou způsobilost k výkonu dané profese. Karta bude mít platnost nejvýše dva roky.

Letos stát očekává celkem 30 tisíc žádostí o kartu, z toho dvě třetiny tvoří žádosti o prodloužení současných povolení. Zahraniční zájemci o práci v Česku budou muset stejně jako dříve požádat o vydání povolení, tedy nově zaměstnanecké karty, na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Výjimkou jsou jen cizinci, kteří už v Česku jsou na základě víza na 90 dnů, nebo povolení k dlouhodobému pobytu. 

 

 

Tagy: Česká republika cizinci zaměstnání

Zdroje: ČTK