Polští chudí prý nejsou dost chudí. Proč se tedy Poláci stěhují na Západ za lepším?

MAGAZÍN - Magazín autor: art

Charita v polském Koszalinu neví co s jídlem, které se mělo rozdat chudým. Jak se ukázalo, polští chudí jsou pro potravinovou pomoc 'příliš bohatí' – aspoň podle úředních kritérií. Proč se ale z Polska stěhuje každý rok tolik lidí do zahraničí? Loni žil v emigraci rekordní počet Poláků.

Vánoční charitativní oběd pro chudé lidi a bezdomovce zorganizovaný loni gdaňskými restauratéry

Vánoční charitativní oběd pro chudé lidi a bezdomovce zorganizovaný loni gdaňskými restauratéry,zdroj: Profimedia.cz

"Největší problém máme s tím, že nemáme komu potraviny rozdat, zatímco sklady praskají ve švech," stěžují si lidé z potravinové banky v Koszalinu zřízené Červeným křížem.

Kámen úrazu tkví v tom, že úřady stanovily částku 771 zlotých (asi 4935 Kč) jako maximální měsíční příjem na člena rodiny, která by chtěla díl z rozdávaných potravin. Předat potraviny rodinám s mírně vyšším příjmem ale nová pravidla přísně zakazují pod hrozbou tvrdého postihu.

Sankce za rozdání potravin neoprávněným osobám činí 110 procent hodnoty všeho zboží předaného organizaci.

"Člověk se z pravidel vytratil," komentoval to ředitel koszalinské odbočky Červeného kříže, podle kterého se doposud podařilo vypátrat příjemce pouze pro třetinu toho, co má na rozdání. "Srdce mi puká. To jídlo by mohlo pomoci lidem, kteří by si ho zasloužili, protože se každý měsíc musí snažit, aby vyšli s penězi," posteskla si jedna z pracovnic skladu.

Počet Poláků, kteří odcházejí hlavně na západ Evropy, přitom rok od roku stoupá a loni dosáhl rekordních čísel. 

Koncem loňského roku žilo v zahraničí asi 2,32 milionu Poláků, jak vyplývá z odhadů polského statistického úřadu, což předčilo i rekord z roku 2007, kdy v různých zemí světa, zejména pak v západní Evropě, přebývalo 2,27 milionu Poláků.

Z Polska odjíždějí především lidé, kteří sice mají práci, ale chtějí více vydělávat, jak uvedl List Gazeta Wyborcza. 

V rámci Evropské unie se nejvíce Poláků vydává do Británie, kde jich žije asi 685 tisíc, dále do Německa a do Irska. Více než polovina Poláků žijících v Británii a v Irsku uvedla, že se do Polska již nevrátí.

Podle průzkumu Polské národní banky (NBP) žije průměrný polský emigrant v Německu 11 let, v Británii devět a v Irsku něco přes sedm let. Čtvrtina emigrantů oslovených NBP uvedla, že k návratu do vlasti by je přesvědčil plat 4000 až 6000 zlotých (25 580 až 38 380 Kč) čistého, jedna pětina uvedla, že by je k návratu nepřiměla žádná částka a pro deset procent by to muselo být 6000 až 8000 zlotých "na ruku".

V Polsku je nyní průměrný plat asi 4100 zlotých (26 220 Kč) hrubého, ale na tuto částku dosáhne jen každý třetí Polák.

Statisíce lidí z Polska se na Západ vydaly po vstupu země do Evropské unie, kdy se až na výjimky otevřel unijní trh práce pro občany nových členských zemí. Nicméně jak upozorňuje statistický úřad, milion Poláků žil v zahraničí ještě před vstupem Polska do EU, tedy před 1. květnem 2004.

Tagy: chudoba zahraničí Polsko Evropská unie migrace práce v zahraničí pracovní migrace

Zdroje: ČTK