Imigranti v Británii zaplatí daleko víc na daních, než dostanou na dávkách

- Aktuality autor: var

Imigranti z deseti zemí, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004, Británii od té doby zaplatili na daních více peněz, než kolik dostali v dávkách ze systému sociálního zabezpečení. Vyplývá to ze studie prestižní londýnské vysoké školy University College London.

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron,zdroj: Profimedia.cz

Východoevropští přistěhovalci dali v letech 2004 až 2011 britským daňovým úřadům o 4,96 miliardy liber (175,5 miliardy korun) více, než kolik v Británii dostali na sociálních dávkách. U přistěhovalců ze všech zemí EU v letech 2001 až 2011 je podle zprávy tento rozdíl ve prospěch britské státní pokladny 20 miliard liber.

Ministr financí George Osborne přitom v pondělí v rozhovoru pro BBC zdůraznil obavu Britů z evropských přistěhovalců, kteří přijeli využívat britský sociální systém. 

Premiér David Cameron má do Vánoc oznámit nová opatření ke snížení imigrace ze zemí EU. Nedbá přitom na varování Evropské komise a zemí jako Německo, že omezením pohybu pracovních sil ze zemí EU poruší unijní dohody. Cameronovi jde nyní především o tom, aby své Konzervativní straně přilákal co nejvíce voličů před blížícími se parlamentními volbami, které se plánují na jaro příštího roku. 

Tagy: daně EU nezaměstnanost Velká Británie Přistěhovalectví

Zdroje: ČTK