Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Polský premiér obvinil EU z imperialistického chování vůči menším členským zemím

Polský premiér obvinil EU z imperialistického chování vůči menším členským zemím
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki | zdroj: Profimedia

Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Evropskou unii z imperialistického chování vůči menším členským státům. V komentáři, který dnes publikoval server německého deníku Die Welt, zároveň vyzval k „hluboké reformě, která postaví obecné dobro a rovnost zpět do popředí principů“ evropské sedmadvacítky.

„Politická praxe ukázala, že postoje Německa a Francie mají větší váhu než všechny ostatní,“ napsal Morawiecki a vyzval k přístupu více založeném na konsenzu. „Máme tedy co do činění s formální demokracií a de facto oligarchií, v níž mají moc ti nejsilnější,“ pokračoval polský ministerský předseda.

Proti unijnímu imperialismu je podle něj třeba bojovat stejně jako proti imperialismu ruskému.

Morawiecki, jehož vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) se opakovaně střetla s Bruselem kvůli otázkám soudního systému v zemi a kvality právního státu, dále tvrdí, že ruská invaze na Ukrajinu upozornila na nedostatky samotné EU.

Polští politici z vládnoucí strany PiS už dříve tvrdili, že Varšava by mohla EU vrátit úder, pokud země nedostane svůj podíl z fondu na obnovu po pandemii covidu-19. Z Varšavy tato slova zazněla poté, co dal Brusel najevo, že není spokojen s posledními reformami polského soudnictví.

Přes 35 miliard eur (přes 854 miliard korun) z grantů a půjček na obnovu v rámci programu bylo pozastaveno kvůli sporu o reformy soudnictví v Polsku, které podle EU narušují demokratické standardy. Zástupci PiS neuvedli, jaké kroky strana zvažuje, nicméně ministr bez portfeje Michal Wójcik z ultrakonzervativní strany Solidární Polsko naznačil, že Varšava by mohla vetovat některá unijní rozhodnutí.

Zdroje: