Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Politologové: VV už necouvnou, vláda může skončit

Politologové: VV už necouvnou, vláda může skončit
zdroj: tisková zpráva

Utahují Věci veřejné smyčku kolem vlastního krku? Oheň na politické scéně se opět rozdmýchal, když strana spojila hlasování o protikorupčním programu a personální obměny vlády s hlasováním o důvěře.

Zatím utrpěly Věci veřejné nejvíc personálních ztrát a pozbyly klíčových ministerstev. Jsme opět ve vládní krizi nebo jsme ji ještě neopustili. Jak vidí naděje Věcí veřejných, potažmo celé koaliční vlády politologové.

Véčka už hrají vabank

Požadavek na klíčové zrušení akcií na doručitele spojeného se změnami ve vládě, vidí politolog Zdeněk Zbořil jako výborný tah pro veřejnost, kterým se VV snaží dokázat, že protikorupční boj myslí strana vážně.

"Je to ale zároveň celé hra vabank. Tyto akcie jsou podhoubím korupce. Mají je snad už jen na Nauru a v podobných daňových rájích. Véčka získala i podporu ČSSD v tomto zákazu, s nimž část poslanců ODS nebude nikdy souhlasit," predikuje pro ParlamentníListy.cz Zbořil.

V akcentu na personální rošády ve vládě se Zbořil VV rovněž nediví. "Přišli o pět náměstků, dva ministry a osud Dobeše je nejistý. Musí kontrovat. Jimi žádaný odchod Fuksy Nečase tolik bolet nebude, ale o Vondru se ještě strhne boj," předpokládá dále politolog.

Boj o Kalouska aneb zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku

Na Miroslava Kalouska však může podle Zbořila rovněž dojít. "Zatím se snaha o odvolání Kalouska nesla ve švejskovském duchu 'Zabili jste mi strejčka (míněn Bárta), tak tady máte přes držku'. Pokud ho však budou chtít seriozně sesadit, musí jinak než přes pofidérní padáky," řekl redakci Zbořil.

Kočí společně s Tluchořem údajně nepřestali kout pikle, čemuž prý nahrává i výrok Víta Bárty o tom, že na něho něco chystají. "Na konci tohoto minového pole, jinak se to už ani popsat nedá, může být vyslovení nedůvěry vládě, bez dalších reálných vyhlídek pro další působení této strany na české politické scéně, to už není mediální hra." obává se Zbořil.

To už není plácnutí do vody

"Zatím se Věci veřejné chovaly jen tak, že vycenily zuby, aby je vzápětí schovaly. Tentokrát to však není plácnutí do vody," souzní se Zbořilem také politolog Jiří Pehe. Zákon o zrušení akcií na doručitele je podle Pehe alfou omegou korupce v České republice.

Strana ale podle něho ještě musí vysvětlit veřejnosti, jejíž valná část se s těmito typy akcií nikdy nesetkala, proč se jedná o podhoubí korupce. "Pokud se jí to podaří, může se ještě vyhoupnout z preferenční mizérie posledních průzkumů," říká pro ParlamentníListy.cz Pehe.

"Jsou pod pěti procenty a musí udělat silné gesto, okolnosti jsou pro ně nanejvýš vážné," pokračuje v popisu šancí. Podle politologa ne všechny požadavky na personální obměny zaberou. "Topka se zatím tváří, že Kalouska nepustí a Petr Nečas udělá maximálně jednu rituální oběť, a to v podobě ministra zemědělství Fuksy, ale Vondru nepustí, to by si pod sebou podřízl větev. On je jeho největším spojencem," předpovídá Pehe, jak by avizovaná obměna vlády mohla vypadat.