Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Politiky čeká příští rok růst platů. Vláda tomu chce zabránit

Politiky čeká příští rok růst platů. Vláda tomu chce zabránit
zdroj: tisková zpráva

Od 1. ledna příštího roku končí omezení na platy poslanců, senátorů, ministrů a prezidenta. Pokud nedojde k jejich dalšímu zmrazení, pak například poslanci dostanou naráz přidáno 16 tisíc korun měsíčně. Tomu ale chce zamezit Fischerova vláda. Uvádí to Mladá fronta Dnes.

Platy poslanců, senátorů, ministrů i prezidenta jsou zmrazené od roku 2008. Letošní platy si navíc politici kvůli krizi dobrovolně snížili o čtyři procenta. Od 1. ledna 2011 ovšem všechna tato omezení končí. Co to bude znamenat? To právě spočítal deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Poslanci by například dostali přidáno 16 tisíc korun měsíčně, ministři by si polepšili o 31 tisíc korun a premiér o více než 44 tisíc. Celkem by tak státní rozpočet přišel o osm set milionů korun. Fischerova vláda se proto snaží zákon o platech politiků změnit.

Vláda Jana Fischera se rozhodla, že do konce svého funkčního období prosadí změnu zákona, která by platy politiků zmrazila natrvalo. Čtyřprocentní snížení bylo totiž jednorázové, jen pro rok 2010. Návrh pro vládu připravil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. "Pokud vláda rozhodne, bude návrh předložen poslancům tak, aby mohl být projednán na březnové schůzi," upřesnila mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

ODS i ČSSD jsou proti návrhu

Šimerkův návrh podle MfD se ale už teď nelíbí představitelům ČSSD a ODS. Ovšem bez jejich podpory ve sněmovně neprojde. "Myslím si, že vláda má významnější úkoly než tohle. Jsme ochotni o tom jednat, ale nikdo to s námi nekonzultoval a pak je trapné, když to přichází rovnou na stůl," uvedl předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

Šéfovi ODS Mirkovi Topolánkovi je zjevně problém jedno. "Neznám podrobnosti návrhu. Ale platy zákonodárců jsou zmrazené už teď," reagoval Topolánek.

Ani lidovci zřejmě Šimerkův návrh nepodpoří. Mají totiž připraven svůj vlastní. „My máme svoji vlastní  představu, kterou včas představíme. Ale zatím ji nemůžu ani naznačit," řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Zelení a TOP 09 další omezení vítají

Naopak jednoznačně pro jsou podle MfD zelení a členové TOP 09. "Je na místě, aby se platy ústavních činitelů odvíjely od ekonomické situace státu," podotkl předseda Strany zelených Ondřej Liška. "Moje priorita je ponechat platy zmrazené a zdanit veškeré paušální náhrady. Nezdaněná náhrada může být jen ta vyúčtovaná, ale paušální náhrady jsou prostě příjem, z něhož někteří poslanci ušetří i na barák," zmínil pak člen TOP 09 Miroslav Kalousek.

MfD má i vyjádření komunistů. „Obecně návrhy neodmítáme. Ale zatím jsme neviděli ani jeden, takže dokud je neprojednáme, konkrétněji se nebudeme vyjadřovat" řekl šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Šimerka připravil dvě varianty zákona

Druhou variantu zákona na stálé zmražení platů zákonodárců připravil také ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Ta je údajně méně bolestná. Platy by se počítaly jednoduše podle jiného vzorce a rostly by tak pomaleji. Příští rok by podle něj řadový poslanec sice dostal přidáno, ale místo 16 tisíc by to byly jen čtyři tisíce korun.

Deník nakonec připomíná i fakt, že zmrazení platů se dotýká i dalších 4 800 lidí. Největší skupinu z nich tvoří soudci a státní zástupci. Ti už proti snížení platů o čtyři procenta protestovali a hrozili, že se obrátí na Ústavní soud. Ministerstvo práce tak bude muset při přípravě zákona pamatovat i na tuto hrozbu.

www.parlamentnilisty.cz