Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Policie znovu odložila případ údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym

Policie znovu odložila případ údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym
Babiš mladší řekl, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně | zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Policie znovu odložila případ údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym.

Rozhodnutí není pravomocné, Babišův právník František Dohnal proti němu podal stížnost. Dnes to uvedly Hospodářské noviny (HN). Syn bývalého premiéra Andreje Babiše dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, a to proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo.

Babiš mladší se na policii kvůli své cestě na Krym obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, letos v únoru ale případ bez jeho výslechu odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek. Případem se znovu začali zabývat poté, co Babiš mladší přicestoval do Česka. Na policii Babiš mladší vypovídal v září, jeho výslech trval zhruba pět hodin.

„Opravný prostředek, který byl vydán proti rozhodnutí policie, doposud nebyl vyřízen. Kolega si vyžádal nějaké doplnění ve věci od policejního orgánu, takže předpokládám, že to během ledna vyřídí a poté bude znovu rozhodnuto,“ řekl HN státní zástupce z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Dodal, že vysvětlení dodá poté, co bude ve věci rozhodnuto pravomocně.

Babiš mladší dříve médiím sdělil, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí. Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu.

Babiš mladší nyní prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro areál Čapí hnízdo už bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen bývalý premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. Babiš tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Stíhání bývalého premiéra je nyní přerušeno, protože v říjnových volbách získal poslanecký mandát, a tím i imunitu. Aby bylo možné ve stíhání pokračovat, musí ho Sněmovna znovu vydat.

Zdroje: