Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 1°C Slabé sněžení

Policie zahájila trestní řízení kvůli kontroverznímu plakátu SPD

Policie zahájila trestní řízení kvůli kontroverznímu plakátu SPD
Tomio Okamura, předseda SPD | zdroj: Profimedia

Pražská policie zahájila úkony trestního řízení kvůli kontroverznímu volebnímu plakátu hnutí SPD, a to pro možné podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Na dotaz ČTK to dnes uvedl policejní mluvčí Jan Daněk s tím, že v dané věci eviduje tři různá trestní oznámení. Volební kampaní SPD se bude zabývat i Ústavní soud. Iniciátorka soudního přezkumu věci, advokátka Pavla Krejčí, dnes ČTK sdělila, že ústavní stížnosti vzešly ze čtyř různých krajů. Vyjádření SPD ČTK zjišťuje.

Na plakátu je muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem "Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší 'chirurgové' z dovozu". Předseda opozičního SPD Tomio Okamura po kritických reakcích už dříve uvedl, že jen reaguje na kroky vlády, kvůli nimž budou do Česka proudit migranti. Zmínil schválení migračního paktu Evropské unie.

"Věc řeší pražští kriminalisté a z pokynu státního zástupce ve věci zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod podle § 356 odst. 1, odst. 3 písm. a) trestního zákoníku," napsal Daněk. Zmíněná právní kvalifikace dopadá na toho, kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase či etnické skupině "tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem". Za takový trestný čin hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

Advokátka Krejčí pokládá obsah kampaně za silně neetický a jakožto volička ve Středočeském kraji se obrátila na středočeský krajský soud s žádostí o ochranu demokratičnosti voleb. Zároveň přes sociální síť X sehnala dobrovolníky, kteří stížnost vznesli na soudy v dalších regionech. "V současné chvíli jsou podány stížnosti za všechny kraje," sdělila ČTK právnička. "Mezi navrhovateli jsou advokáti, lékaři, psychologové, stavební inženýr, studenti právnických fakult a další profese. Za každý kraj byla podána jedna stížnost s jedním navrhovatelem," pokračovala s tím, že zájemců bylo více, ale že nechtěla soudy zbytečně zatěžovat.

"Ve stížnostech namítáme neústavnost volebních předpisů z důvodu neexistence takzvané předvolební soudní ochrany. Zároveň však dovozujeme, že krajské soudy tuto ochranu poskytnout mohou, když právo na takovou soudní ochranu lze vyvodit z Ústavy a Listiny základních práv a svobod," vysvětlila. "Soudy začínají postupně reagovat. Za čtyři kraje jsou v současnosti již podány ústavní stížnosti, a to za kraj Středočeský, Jihomoravský, Liberecký a Zlínský," dodala.

Zdroje: