Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Policie zadržela několik lidí kvůli zakázkám na MZe za ministra Tomana

Aktualizováno: Policie zadržela několik lidí kvůli zakázkám na MZe za ministra Tomana
Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman | zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Policie dnes zadržela několik lidí kvůli údajné korupci při IT zakázkách na ministerstvu zemědělství (MZe) z doby bývalého ministra Miroslava Tomana (ČSSD).

Podle serveru Seznam Zprávy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od noci provádějí v případu domovní prohlídky a v souvislosti s prošetřovanou kauzou se zajímají o čelné úředníky resortu a exministra Tomana. Server Deníku N s odkazem na policejní zdroje napsal, že zadrženi byli tři lidé, mezi nimi státní tajemník ministerstva Jan Sixta a vedoucí odboru informačních a komunikačních technologií Oleg Blaško. Identita třetího zadrženého podle něj není zatím známa. 

Práci NCOZ na případu potvrdil serveru mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. „Mohu pouze v obecné rovině uvést, že náš útvar v současné době provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl bez dalších podrobností Ibehej. Úkony trestního řízení ze strany NCOZ na ministerstvu zemědělství ČTK potvrdil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Podle něj úřad policii poskytuje „plnou součinnost“, další informace ale není oprávněn sdělovat. Podle serveru policie zajišťuje na ministerstvu mimo jiné důkazy.

Podle Seznam Zprávy detektivové pracují se zjištěním, že přidělování zakázek za desítky milionů korun údajně doprovázela korupce. Mají přitom k dispozici odposlechy, kde se aktéři případu o úplatcích baví. Státní zástupkyně Denisa Sotáková z pražského vrchního státního zastupitelství na webu uvedla, že zastupitelství dozoruje řízení, které je vedené kvůli podezření ze „zločinů, které měly být spáchány v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, a to ke škodě České republiky, zastoupené ministerstvem zemědělství“.

Toman poprvé stál v čele ministerstva zemědělství od července 2013 do ledna 2014 v době vlády Jiřího Rusnoka, která vznikla z iniciativy prezidenta Miloše Zemana přes nesouhlas většiny stran zastoupených ve sněmovně a nezískala důvěru poslanců. Podruhé byl jmenován ministrem zemědělství v červnu 2018 ve vládě Andreje Babiše (ANO), kam jej jako nestraníka nominovala ČSSD. Ve funkci byl až do konce Babišova kabinetu, letos v lednu jej vystřídal Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) z nového kabinetu Petra Fialy (ODS).

K Sixtovi, který je podle médií jedním ze zadržených, Deník N uvedl, že státním tajemníkem ministerstva zemědělství je od roku 2018 a zároveň řídil sekci IT a správy majetku. Koncem minulého roku IT sekce přešla na náměstka Aleše Kendíka.

Zdroje: