"Sděluji, že ministr vnitra včera podepsal novelu vyhlášky o policejním označení, která prodlužuje přechodné období pro používání starých stejnokrojů, policejních dopravních prostředků se zeleným pruhem a starých vymezovacích pásů o dva roky."
Citace z e-mailu, který policistům po celé ČR přistál ve schránkách těsně před Vánoci. V praxi to znamená, že v rámci obřího tendru na nové uniformy policie nejen nestihla vybavit všechny příslušníky novými uniformami, ale bude možné na silnici potkat i vozidla nebo motocykly ve staré zelenobílé kombinaci.
Problémy s nedostatkem tzv. výstrojních součástek policii trápí po celou dobu trvání tendru, v němž se za zhruba 160 milionů korun měla v letech 2017 až 2020 v několika vlnách kompletně převléknou. V praxi to znamená, že například nováčkové v některých krajích dostávali staré vybavení, k dispozici rovněž nebyly uniformy nadměrných nebo netypických velikostí.
Policejní prezidium si na odpovědi na otázky HlídacíPes.org k tématu vyhradilo třicet dní. Nařízení ministra vnitra ale mezitím vyšlo ve Sbírce zákonů a je platné od 31. prosince loňského roku. Policie ke stejnému datu vydala i vnitřní prováděcí předpis. Datum kompletního přestrojení, po němž už by policisté neměli staré uniformy vůbec nosit, bylo nově stanoveno na 31. prosinec 2021.
Staré oblečení bylo dlouhodobě terčem kritiky od samotných policistů. Stěžovali si například na nepohodlné kalhoty. Nově do terénu měli dostat například bundy na zimu i léto, reflexní vesty s kapsami, termotrička, kšiltovky, zásahové kombinézy, rukavice, které nepůjde probodnout, nebo jednotné sluneční brýle.
Mezi nejviditelnější změny pak patří zavedení nové pokrývky hlavy – lodičky, nebo tzv. bundokošile. Společenské verze uniforem jsou doplněny jemnými červenými lemovkami.
Robert Malecký pro Ústav nezávislé žurnalistiky