Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Policie při obřím zátahu zatkla 44 lidí v deseti zemích, devět v ČR

Policie při obřím zátahu zatkla 44 lidí v deseti zemích, devět v ČR
Při velkém mezinárodním zátahu zatkla policie 44 lidí | zdroj: europol.europa.eu

Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie tento týden v deseti převážně evropských zemích 44 lidí podezřelých ze zločinného spolčení, pašování drog a praní špinavých peněz. Devět osob bylo zatčeno v Česku, stejný počet ve Francii a sedm lidí zatkli policisté na Slovensku a v Litvě. Kromě toho policie zasahovala také v Lotyšsku, Polsku, Norsku, Německu, Španělsku a USA. Informovala o tom dnes unijní policejní organizace Europol. Podle ní všichni zatčení patřili k jedné z nejnebezpečnějších zločineckých skupin v Evropské unii.

Policie prohledala během úterního zátahu skoro stovku míst po celé Evropě a zabavila mimo jiné velké množství nelegálních drog - kokainu, metamfetaminu (pervitinu), hašiše a marihuany - ukrytých například v nákladních autech. Podle vyšetřovatelů se zločinecká skupina soustředila právě na pašování narkotik a používala sofistikované metody, jak uniknout pozornosti mužů zákona.

Na videu, které zveřejnil Europol, je vidět, že bezpečnostní složky zabavily i množství peněz v hotovosti, zbraně nebo drahé hodinky.

„Zločinecká skupina měla strukturu podobnou byznysovému prostředí, kde jednotlivé skupiny a překupníci navázali přeshraniční vztahy a měli pod kontrolou celý řetězec - od organizování obřích zásilek drog až po distribuci v Evropě i jinde,“ uvedl Europol. Podle něj tato skupina působila v Litvě, Lotyšsku, Česku, Polsku, Francii, Německu a na Slovensku.

„Na akci se podílela Národní protidrogová centrála PČR, zadrženo bylo devět osob, z nichž osm je stíháno vazebně,“ uvedla na twitteru česká policie. O podrobnostech chce informovat v následujících dnech. Europol uvedl, že kromě Národní protidrogové centrály se na zátahu na území ČR podílelo také krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka v Liberci. Celkem se do akce zapojily úřady v jedenácti zemích.

„Zločinci umějí dobře spolupracovat bez ohledu na hranice - a operace jako tato dnes ukazují, že justiční a policejní orgány to dovedou rovněž. Úspěch této operace ukazuje, jak účinné a dalekosáhlé mohou být naše akce, když spojíme síly,“ uvedl ředitel odboru závažného a organizovaného zločinu Europolu Jari Liukku.

Zdroje: