Policie identifikovala všechny podezřelé z mačetového útoku. Sedmnáctiletého Jakuba už dopadla

- Aktuality autor: Danica Klein

Policie v Novém Boru dopadla nejmladšího ze tří hledaných mužů podezřelých z nedělního napadení tří lidí mačetami v novoborském baru.

Po zbylých dvou, šestatřicetiletém Antonínu Sinu a devatenáctiletém Jakubu Žigovi, stále pátrá. Sedmnáctiletého Jakuba Husáka policisté zadrželi vpodvečer. Skončil v policejní cele, řekla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. První dva z celkem pěti podezřelých už policie zadržela a obvinila z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví ve spolupachatelství. Oba jsou ve vazbě.

S křížkem

Hledaný Antonín Sinu měří 175 až 185 centimetrů. Má svalnatou až zavalitou postavu, snědou pleť a hnědé oči. "Nosí bradku a vlasy si nechává vyholit na pleš," popsala jej mluvčí. Žiga je stejně vysoký, má středně silnou postavu a hnědočerné, po stranách velmi krátce vystříhané vlasy. V levém uchu nosí náušnici, zřejmě s křížkem.

"Hledaní muži jsou nebezpeční a policisté občanům rozhodně nedoporučují, aby se je pokoušeli sami zadržet," uvedla Baláková a dodala, že informace potřebné k jejich dopadení je možné policii sdělit na kterékoliv policejní služebně nebo prostřednictvím linky 158. 
Incident se odehrál v neděli kolem 13:30 v baru v Purkyňově ulici, kam skupinka ozbrojených útočníků vtrhla.

Vrátili se s posilou

V provozovně mu přecházel konflikt. Obsluha prý chtěla po dvojici mladíků, kteří chtěli hrát na automatech, občanské průkazy, a ti ji za to začali slovně napadat. Jeden z hostů se prý ženy zastal a mladíka údajně i udeřil. Pak prý hosté mladíky z baru vyvedli. Ti se po chvíli vrátili s posilou.

Incident vyvolal vlnu nevole a na pondělní odpoledne se kvůli němu na náměstí Míru v Novém Boru chystá tiché protestní setkání, které se organizuje prostřednictví sociální sítě Facebook. "Nejedná se nám o vyjádření politických či rasových názorů, ale o apel na naše zastupitele a zástupce Policie ČR, aby začali účinně a rychle jednat v zájmu našeho bezpečí a bezpečí našich dětí," stojí na webu.

Mezi romskými větvemi

Účast na akci, kde prý lidé svůj postoj vyjádří pětiminutovým tichem, přislíbil i novoborský starosta Jaromír Dvořák. "Ale pokud by se to jakýmkoliv způsobem mělo zvrhnout k nějakému rasistickému tažení, tak to rozhodně odmítám a předpokládám, že by zakročila třeba i policie," řekl. Starosta připustil, že určité napětí ve městě existuje. "Lhal bych, kdybych tvrdil, že tady nějaké incidenty nebyly," uvedl. Spory podle něj často vznikají například mezi dvěma romskými větvemi.

Na situaci ve společnosti v dvanáctitisícovém městě má ale vliv i poměrně vysoká nezaměstnanost. Romů v Novém Boru žije podle starosty kolem 650.

Zdroje: ČTK