Klaus podepsal nový zákon, zastupitelstvo bude možné svolat dva dny předem

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákon, který v případě přírodní katastrofy nebo jiného krizového stavu umožní svolat zasedání obecního či krajského zastupitelstva jen dva dny předem. Doposud muselo oznámení o konání zastupitelstva viset na úřední desce deset dnů. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Novela zákona je výsledkem iniciativy Libereckého kraje, který byl loni silně zasažen povodňovou vlnou. Za normálních okolností je desetidenní lhůta v pořádku, při krizovém stavu se ale jevila jako dlouhá. Při tragických situacích je potřeba rozhodovat operativně a rychle, uvedli krajští politici ve zdůvodnění svého návrhu.

Zastupitelstva regionů rozhodují mimo jiné o významnějších majetkových a právních úkonech, například darech nad 100.000 korun a dotacích nad 200.000 korun. 
Záležitosti, které se netýkají krizového stavu, by mohly být na "krizovém" zasedání zastupitelstva projednávány pouze při jeho zveřejnění v případě obcí a Prahy sedm dnů předem, v případě krajů deset dnů předem.

Povodně si vyžádaly loni v srpnu v Libereckém kraji pět lidských životů, voda ničila silnice, mosty a domy. Postiženo bylo osm desítek měst a obcí, velká voda vyhnala z domovů na 2000 lidí. Škody se odhadovaly na více než osm miliard korun.

Tagy: zákon novela zasedání zastupitelstvo

Zdroje: ČTK