Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Pokud opustíte EU, zapomeňte na volný obchod, varují USA Británii

Pokud opustíte EU, zapomeňte na volný obchod, varují USA Británii
Odchod Velké Británie z Evropské unie může poškodit její ekonomiku (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Pokud Velká Británie vystoupí z Evropské unie, může to mít výrazné negativní dopady na její ekonomiku. Spojené státy, které jsou pro Británii druhým největším vývozním trhem, s ní odmítnou uzavřít dohodu o volném obchodu. Uvedl to Michael Froman, který má na starosti zahraniční obchod USA.

"Se Spojeným království nemáme žádnou dohodu o volném obchodu," uvedl Froman s tím, že USA nechce uzavírat dohody o volném prodeji s jednotlivými zeměmi ale s obchodní bloky, jako je právě Evropská unie. Pokud ji Británie opustí, budou pro ni platit stejné obchodní podmínky jako třeba pro Čínu, Indii nebo Brazílii.

Je to poprvé, co se k britským "zaječím" úmyslům vyjádřil některý z amerických vyšších úředníků. Podle deníku The Guardian tak Fromanova slova podkopala jeden z hlavních argumentů, proč by měla Británie z Evropské unie - tedy že se dokáže o svou ekonomiku postarat sama a nebude pro ni problém uzavřít oboustranné dohody o volném prodeji. 

Froman tak Londýnu doporučuje, aby si vystoupení z Unie dobře rozmyslel, protože by mu to přineslo jen komplikace - zvlášť vzhledem k plánovanému uzavření Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP), tedy smlouvy o volném obchodu mezi USA a EU.

Momentálně Británie podle listu ročně vyveze do USA zboží za 54 miliard dolarů (více 1,3 bilionu korun), navíc jsou Státy druhým největším odbytištěm britských aut. Kdyby nebyla součástí EU, a tím pádem ani TTIP, musela by platit při vývozu 2,5procentní daň. To by ji zejména v automobilovém průmyslu znevýhodnilo vůči Francii či Itálii a mohlo by to výrazně podkopat jinak stabilní britskou ekonomiku. 

Referendum o vystoupení z Evropské unie slíbil britský premiér David Cameron vypsat do konce roku 2017. Podle dosavadních průzkumů počet příznivců Brexitu poměrně rychle roste.

Zdroje:
The Guardian