Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Komu straní české deníky?

Komu straní české deníky?
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Senátní a krajské volby mají svůj dozvuk v mediální analýze toho, jak politiku v předvolebním období pokrývaly české tištěné deníky a vybrané zpravodajské servery. Píše o tom web Hlídací pes

Podle mediální analýzy Nadace Open Society Fund Praha prezentovaly tištěné deníky a zpravodajské servery před volbami znatelně pozitivněji politické hnutí ANO v kontrastu s ČSSD.

První výstupy z analýzy již na konci října popsal HlídacíPes.org. Nyní je analýza k dispozici kompletní. Její prezentace je ke stažení ZDE.

Babiš kontra Sobotka. A Zeman

Předsedu hnutí Andreje Babiše ovšem prezentují česká média negativněji než Bohuslava Sobotku.

Nejpozitivnější mediální obraz mělo před volbami uskupení Starostové a nezávislí, nejnegativněji byla naopak prezentována KSČM.

Mediální analýza pro Nadaci OSF připravili výzkumníci z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zkoumali politickou nestrannost a vyváženost tištěných a online médií v průběhu nedávných voleb, konkrétně v období od 9. září až 14. října 2016.

Obsahová kvantitativní a kvalitativní analýza byla zaměřena na tištěné deníky Blesk, Mladá fronta Dnes, Právo, Lidové noviny, Hospodářské noviny a na webové zpravodajské portály aktuálně.cz., idnes.cz, lidovky.cz, novinky.cz.

Kvantitativní analýza ukázala, že předvolební zpravodajství bylo výrazně prezentováno jako boj ANO versus ČSSD a jako personifikovaný souboj Andreje Babiše s Bohuslavem Sobotkou,” říká vedoucí výzkumu Tomáš Trampota z FSV UK.

akteri Analýza pro Nadaci Open Society Fund: Nejčastěji přítomní aktéři ve sledovaných médiích (N=15 804). Pro úplné zobrazení rozklikněte obrázek | zdroj: Hlídací Pes

Bez zajímavosti není, že opoziční strany ODS a KSČM byly zmiňovány výrazně častěji než třetí vládní strana KDU-ČSL.

To podle Trampoty potvrzuje skutečnost, že vláda je médii prezentována zejména prostřednictvím ČSSD a ANO a jejich lídrů.

Charakteristika tištěných deníků

denni-zasah Potenciální průměrný zásah publika tištěnými médii (čtenost na vydání). Pro úplné zobrazení rozklikněte obrázek | zdroj: Unie vydavatelů

  • Deník Blesk prezentoval nadprůměrně pozitivně Miloše Zemana, hnutí ANO a ODS. Naopak negativněji byla v Blesku prezentována ČSSD a dosluhující hejtman Michal Hašek.

Pro deník Blesk byla navíc typická otevřenost agendě prezidenta. Nadále platí velká míra depolitizace tohoto deníku, který se věnuje politice jen velmi málo a spíše skandalizující formou.   

  • MF Dnes přinášela častěji než ostatní média texty se spíše neutrálním vyzněním a vykazovala po většinu sledovaného období objektivní přístup k politickým subjektům.

Stranění MF Dnes hnutí ANO Andreje Babiše a zároveň vlastníku titulu se ukazuje spíše nepřímo: věnováním patřičného prostoru aktivitám vlastníka Student Agency Jančury proti hejtmanovi Haškovi či glorifikací Andreje Babiše v reportáži z volebních meetingů, kde je předseda hnutí ANO vykreslen jako dynamická a přátelská osobnost bez jakéhokoliv kritického odstupu. Ještě silnější stranění prozradil povolební komentář šéfredaktora listu Jaroslava Plesla.

Významnou součástí předvolební MF Dnes bylo také opakované umisťování reklam hnutí ANO na stránkách deníku, případně dopis voličům zabírající polovinu strany. Žádný jiný politický subjekt reklamní prostor v MF Dnes nezískal.  (Spíše než o záměr vydavatelství šlo však v tomto případě o bojkot ze strany ostatních politických stran, pozn,. red.) 

Přidružený webový portál idnes.cz přinesl ze všech srovnávaných titulů nejvíce článků zaměřených na volební tematiku. Charakteristické bylo nadprůměrné množství negativních zmínek o ČSSD a o Miloši Zemanovi a velké množství pozitivních zmínek spojených s hnutím ANO.

  • Ve srovnání s MF DNES přinesl deník Právo ve svém předvolebním zpravodajství více negativních zmínek, a to hlavně o Andreji Babišovi a hnutí ANO.

Citelný příklon Práva k ČSSD se ukázal také v pozornosti věnované agendě Bohuslava Sobotky a sociální demokracie, a to zejména na titulních stranách.

ČSSD byla rovněž stranou, která na stránkách Práva výrazně inzerovala. Často docházelo k synchronizaci redakčního článku podporujícího Sobotku a ČSSD s inzerátem strany na stejné straně.

Míra negativního rámování Andreje Babiše a hnutí ANO se z Práva přelévá i na stránky organizačně propojeného serveru novinky.cz, přestože jeho politická agenda je méně výrazná než u tištěného Práva.

  • Lidové noviny se obdobně jako MF Dnes vyznačují převahou neutrálních článků a jejich politické stranění se tak projevuje spíše výběrem témat. Nejvíce negativních zmínek se týkalo Milana Chovance, zejména ve vztahu k údajnému plagiátu jeho bakalářské práce. 

Negativní hodnocení ČSSD jako strany je dále posíleno zmínkou o dalších čtyřech politicích (tři z nich z ČSSD), kteří měli rovněž “opletačky s kvalifikačními texty“ či skandalizačními a zavádějícími titulky u kauzy hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka a jeho směnky na 1,8 mil. korun. Portál lidovky.cz pak věnuje nejvíce negativních zmínek prezidentu Miloši Zemanovi a překvapivě také hnutí ANO a osobě Andreje Babiše.

  • Naopak nikoho asi nepřekvapí, že Hospodářské noviny se nejvíce negativně vyjadřují o Andreji Babišovi, Miloši Zemanovi a o KSČM.

Antizemanovský přístup je patrný rovněž u spřízněného webového portálu Aktuálně.cz, který byl navíc poslední týden před volbami výrazně otevřený agendě Karla Schwarzenberga, přestože přinášená témata neměla aktuální zpravodajskou razanci a signalizovala tak příklon zpravodajského serveru k čestnému předsedovi TOP 09.

Připravila redakce Ústavu pro nezávislou žurnalistiku

Zdroje: