Podíl v Apple prodal za 800 dolarů, nyní by měl 2 miliardy

- Aktuality autor: Danica Klein

Smlouva o založení amerického technologického gigantu Apple byla v New Yorku vydražena za 1,6 milionu dolarů (zhruba 31,5 milionu korun). Dosažená cena tak byla desetkrát vyšší.

Aukce se uskutečnila dva měsíce po smrti spoluzakladatele a dlouholetého šéfa společnosti Steva Jobse. Dokument z roku 1976 koupil Eduardo Cisneros, generální ředitel firmy Cisneros Corporation. Smlouva byla prodána společně s dokumentem o tom, že Apple krátce po jeho vzniku opustil spoluzakladatel Ronald Wayne.

Podle zakladatelské smlouvy vlastnili v podniku po 45 procentech Jobs a Steve Wozniak a zbývajících deset procent držel Wayne. Ten se ale po pouhých 11 dnech rozhodl z podniku odejít. Za svůj podíl dostal nejprve 800 dolarů, později obdržel ještě dalších 1500 dolarů. V současnosti by měl tento desetiprocentní podíl hodnotu kolem dvou miliard dolarů.

Konkurence pro řadu podniků

Firma Apple se zpočátku soustředila na výrobu osobních počítačů. V uplynulých deseti letech však začala nabízet rovněž populární hudební přehrávače iPod, mobilní telefony iPhone a počítačové tablety iPad. Spustila také internetovou prodejnu hudby iTunes.

Apple tak představuje konkurenci pro řadu technologických podniků, například pro největšího světového výrobce osobních počítačů Hewlett-Packard, největšího světového producenta mobilních telefonů Nokia či internetovou společnost Google. V poslední době stojí v centru pozornosti spory Applu s jihokorejským rivalem Samsung Electronics ohledně patentových práv.

Tagy: Apple dražba fotografií chyba jobs technologie

Zdroje: ČTK