Pochod 70 lidí prošel u romských ubytoven. Konfliktu zamezila policie

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Asi 70 lidí pochodovalo dnes odpoledne v Ústí nad Labem kolem ubytoven obývaných převážně Romy. Protestní shromáždění se obešlo bez větších konfliktů, skončilo vzájemným pokřikováním malých skupinek příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a anarchistů, kteří přišli podpořit obyvatele ubytoven. Policejní těžkooděnci je ale k sobě nepustili. 

Pochod

Pochod,zdroj: Mediafax

Průvod vedli členové DSSS s vlajkami a transparenty, kandidát strany do krajských voleb Milan Sůra protestní shromáždění svolal. "Je to bez dvou dní rok, co jsme se v Ústí sešli poprvé. Tehdy jsem vám řekl, že když se nic nezmění, sejdeme se znovu," připomněl Sůra loňský pochod z centra města, kterého se zúčastnilo asi 400 lidí. I dnešní shromáždění zakončil příslibem, že pokud se situace nebude řešit, sejdou se v Ústí protestující znovu. 

Romy podpořili aktivisté z iniciativy Nenávist není řešení. Podle nich byl v ubytovnách vyhlášený výjimečný stav, obyvatelům bylo zakázáno otevírat okna či chodit ven. "Domníváme se, že taktika zabarikádovat se v ubytovně a dělat, že v ubytovně nikdo není, je velmi špatná. Neonacisté dostanou prostor pronášet nenávistné protiromské projevy přímo před ubytovnou a nahánět strach jejím obyvatelům. Nejvíce to psychicky zasáhne děti žijící na ubytovně,“ uvedl mluvčí iniciativy Nenávist není řešení Miroslav Brož. 

V mnohem větším rozsahu zažil Ústecký kraj protiromské nepokoje vloni v létě, kdy ulicemi měst Šluknovského výběžku několikrát pochodovaly k romským obydlím stovky lidí včetně extremistů. Letos na jaře už jich i tam přišla na svolané shromáždění jen asi stovka.

Tagy: ústí Romové pochod

Zdroje: ČTK