Občané přispěli Obamovi rekordní sumu na předvolební kampaň

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký prezident Barack Obama a jeho Demokratická strana vybrali během září na předvolební kampaň rekordních 181 milionů dolarů (3,5 miliardy korun). Oznámilo to na Twitteru vedení Obamova týmu. 

Barack Obama a Mitt Romney

Barack Obama a Mitt Romney,zdroj: politico.com

Je to největší částka, jakou Obama od svých příznivců letos na kampaň získal. Peníze mu v září dalo 1,8 milionu lidí. Z nich bylo 567.000 nových dárců, kteří mu letos ani v roce 2008 ještě nepřispěli. Valnou většinu - 98 procent - tvořili drobní dárci, kteří prezidentovi dali méně než 250 dolarů. Průměrná výše příspěvku je 53 dolarů. 

Od oznámení Obamovy kandidatury v dubnu 2011 mu přispělo již 3,9 milionu lidí. Kampaň neuvedla, kolik peněz má nyní na kontě. Na konci srpna to bylo 89 milionů dolarů. 

Romney spoléhá na větší sponzory

Kampaň jeho republikánského soupeře Mitta Romneyho zářijové údaje o svých financích ještě nezveřejnila, ale již uvedla, že zaznamenala větší příliv finančních darů po úspěšném vystoupení v debatě s Obamou z tohoto týdne. 

Obamova kampaň zdůrazňuje, že získává rozhodující část svých příspěvků od drobných dárců, zatímco Romney spoléhá spíše na velké sponzory. Republikánský kandidát letos soustavně vybíral mnohem víc peněz než Obama. Situace se změnila v srpnu, kdy ho Obama těsně předčil - 114 milionů ku 112 milionům. 

Vysoká částka vybraná v září je pro Obamu další dobrou zprávou po páteční statistice ukazující překvapivé snížení nezaměstnanosti. Kampaň doufá, že by to mohlo odvést pozornost od nevýrazného Obamova výkonu ve středeční debatě s Romneym.

Tagy: kampaň rekord

Zdroje: ČTK