Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes -1°C Slabé sněžení

Po smrti Haníji v čele Hamásu stane militantní radikál Sinvár

Po smrti Haníji v čele Hamásu stane militantní radikál Sinvár
zdroj: Profimedia

Novým vůdcem Hamásu se stane Jahjá Sinvár, dosavadní šéf tohoto palestinského teroristického hnutí v Pásmu Gazy, oznámil Hamás v dnešním prohlášení.

V čele politického křídla organizace nahradí Ismáíla Haníju zabitého minulý týden v Teheránu při úderu, který Hamás i Írán shodně připisují Izraeli. Sinvár byl hlavním strůjcem krvavých útoků na Izrael z loňského 7. října a podle agentury Reuters se hnutí jeho jmenováním drží radikální linie nastolené tímto bezprecedentním teroristickým aktem. Představitel Hamásu agentuře AFP řekl, že volba Sinvára vysílá Izraeli jasný vzkaz. Ke zvolení vůdcem Hamásu Sinvárovi už gratulovalo spojenecké libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

"Hnutí islámského odporu Hamás oznamuje, že do čela politického byra hnutí byl vybrán velitel Jahjá Sinvár, který nahradí mučedníka Ismáíla Haníju, nechť je mu Alláh milostiv," uvedlo hnutí v krátkém prohlášení.

Haníja zemřel v noci na 31. července při explozi, k níž došlo v jeho pokoji v prominentním teheránském ubytovacím zařízení poté, co se předchozího dne zúčastnil inaugurace nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána. Izrael útok oficiálně nijak nekomentoval, Írán po něm slíbil tvrdou odplatu.

Sinvár se neobjevil na veřejnosti od 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu a dalších militantních skupin v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a dalších 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Vypukla tak válka v Pásmu Gazy, která si během odvetné izraelské ofenzivy podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádala životy téměř 40.000 Palestinců včetně ozbrojených členů hnutí.

Tato volba je "silným vzkazem (izraelské) okupaci, že Hamás pokračuje v odporu", řekl představitel hnutí agentuře AFP pod podmínkou zachování anonymity.

Izraelská armáda předpokládá, že Sinvár se dosud skrývá v komplexu podzemních tunelů pod Pásmem Gazy, pravděpodobně obklopen některými ze zbývajících 115 rukojmích, které Hamás na tomto palestinském území už bezmála deset měsíců zadržuje.

Několik minut po oznámení nového šéfa Hamásu byla z území Pásma Gazy vypálena salva raket směrem na Izrael, k níž se přihlásily brigády Kasám, ozbrojené křídlo hnutí.

"Toto jmenování znamená, že se Izrael bude muset potýkat se Sinvárem, pokud jde o řešení války v Gaze," řekl Reuters nejmenovaný diplomat v regionu obeznámený s vyjednáváním o příměří a propuštění rukojmích, které v regionu zprostředkovává Katar a Egypt. "Je to signál zatvrzelosti a je nekompromisní," dodal.

Sinvár, který strávil polovinu svého dospělého života v izraelských věznicích, byl po zabití Haníji nejmocnějším mužem v hierarchii Hamásu, který se dosud udržel naživu. Izrael se k atentátu, který přivedl celý blízkovýchodní region na pokraj válečného konfliktu, zatím nevyjádřil, zato se však přihlásil k odpovědnosti za smrt několika dalších členů vedení hnutí - včetně Haníjova zástupce Sáliha Arúrího v lednu v Bejrútu či šéfa vojenského křídla hnutí Muhammada Dífa při červencovém vzdušném úderu na jihu Pásma Gazy.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari přičítá Sinvárovi odpovědnost za útoky ze 7. října a prohlásil, že Izrael jej bude pronásledovat i nadále. "Pro Jahjáa Sinvára je jen jedno místo, a sice po boku Muhammada Dífa a ostatních teroristů ze 7. října," řekl Hagari podle prohlášení armády saúdskoarabské televizi Al-Arabíja. "To je jediné místo, které pro něj připravujeme a zamýšlíme," dodal.

Na znamení toho, že se hnutí sjednotilo na volbě Sinvára, vysoce postavené zdroje Hamásu podle Reuters uvedly, že jej "z loajality vůči Gaze a jejímu lidu" podpořil i Chalíd Mišál, který byl označován za možného Haníjova nástupce. Pro Izrael jmenování Sinvára jen potvrzuje, že Hamás je nepřítelem, který nadále usiluje o zničení židovského státu, a zřejmě jen utvrdí premiéra Benjamina Netanjahua, že Izrael musí dovést válečného tažení proti Hamásu v Gaze až do úplného konce.

Bílý dům odmítl Sinvárovo jmenování komentovat. Zdroj Reuters obeznámený s postojem Washingtonu nicméně uvedl, že tato volba naznačuje, že Hamás by mohl při jednáních o příměří přitvrdit a ztížit dosažení dohody. Dodal však, že Izrael si byl i dříve vědom toho, že Sinvár bude mít u jakékoli dohody poslední slovo, a jeho jmenování tento fakt pouze zpečetilo.

Vysoký představitel hnutí Usáma Hamdán televizi Al-Džazíra řekl, že hnutí je nadále odhodláno dosáhnout dohody o příměří a že tým, který vedl jednání za Haníji, bude pokračovat i pod vedením Sinvára, který podle něj jednání pozorně sleduje. Podle analytiků, s nimiž hovořila agentura Reuters, nicméně jeho jmenování do čela politického vedení značí přímou výzvu Izraeli a jasně signalizuje, že hnutí neopouští své extremistické postoje.

Sinvár se narodil 29. října 1962 v uprchlickém táboře v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy. V roce 2017 byl zvolen šéfem Hamásu v Gaze poté, co si získal pověst nelítostného vůdce mezi Palestinci a nesmiřitelného nepřítele Izraele, píše Reuters.

V roce 1988 založil vnitřní bezpečnostní službu Hamásu Madžd, která sledovala Palestince obviněné ze spolupráce s izraelskou tajnou službou. Rok nato byl odsouzen za únos a vraždy dvou izraelských vojáků a také čtyř Palestinců, které podezříval z kolaborace. Dostal čtyři doživotní tresty, v roce 2011 byl však propuštěn v rámci dohody o navrácení zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita výměnou za více než 1000 palestinských vězňů. V izraelském vězení tak Sinvár strávil 22 let.

Zdroje: