Jordánsko vymění teroristku za svého pilota. Co bude s japonským rukojmím?

- Aktuality autor: roj

Islamisté se svými výhrůžkami uspěli. Jordánsko slíbilo vydat vězněnou teroristku Sadžídu Rišávíovou výměnou za svého vojenského pilota, kterého Islámský stát zajal loni v Sýrii. Otázkou ale zůstává, co bude s japonským rukojmím, který na úterním videu požadavky na propuštění teroristky tlumočil.

Kedžimo Goto postupně na videu ukázal fotografii mrtvého japonského kolegy, v úterý pak snímek jordánského pilota. Teroristé výměnou za jejich životy požadují propuštění Sadžídy Rišávíové

Kedžimo Goto postupně na videu ukázal fotografii mrtvého japonského kolegy, v úterý pak snímek jordánského pilota. Teroristé výměnou za jejich životy požadují propuštění Sadžídy Rišávíové,zdroj: Profimedia.cz

Původně teroristé žádali propuštění Rišávíové výměnou za japonského rukojmího, nezávislého novináře Kedžima Gota. Jordánské vládě, v jejíž věznici je teroristka držena, dali na propuštění ultimátum 24 hodin, jinak bude Gota zabit.

Zároveň na videu připomněli, že mají v zajetí stále i jordánského pilota. Gota drží jeho snímek a upozorňuje, že pilot má ještě méně času. "Jakákoli další zdržení ze strany jordánské vlády ji učiní zodpovědnou za smrt jejich pilota, která bude následována mou smrtí. Míč je teď na jordánské straně hřiště," říká na nahrávce Goto.

Japonsko ráno prohlásilo, že se údajně s Jordánskem dohodlo. Během dneška však mluvčí jordánské vlády uvedl, že je země připravena "pustit vězněnou Sadžídu Rišávíovou, pokud bude propouštěn jordánský pilot plukovník Maáz Kasásba a jeho život bude ušetřen".  

O osudu japonského rukojmího, jehož prostřednictvím extremisté od minulého týdne vyhlašují jednu výhrůžku za druhou, nepadlo ani slovo.

Rišávíová si odpykává doživotní trest za spoluúčast na atentátech na ammánské hotely v roce 2005.

To, že radikálové myslí své výhrůžky vážně, dokazuje i sobotní video, ve kterém Goto drží fotografii popraveného kolegy Haruny Jakuwy. Toho teroristé zabili poté, co jim japonská vláda nezaplatila výkupné 200 milionů dolarů. 

Tagy: Sýrie Japonsko rukojmí Jordánsko Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK