Peking nemá podle Haagu nárok na ostrovy v Jihočínském moři

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Čína nemá podle mezinárodního rozhodčího soudu v Haagu územní nárok na ostrovy v Jihočínském moři a nemůže tak přilehlé oblasti považovat za své teritoriální vody. Peking verdikt podle čínských státních médií neuzná a nebude ho respektovat.

Na ostrovy v Jihočínském moři nemá Čína podle mezinárodního soudu územní nárok

Na ostrovy v Jihočínském moři nemá Čína podle mezinárodního soudu územní nárok,zdroj: Profimedia.cz

Podle soudu neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že Čína jako jediná historicky měla kontrolu nad spornými vodami Jihočínského moře. I kdyby si Peking nějaké území nárokoval na základě plaveb svých starověkých mořeplavců, tyto nároky podle soudu zanikly přijetím Dohody OSN o mořském právu (UNCLOS), která stanoví podmínky pro vymezení výsostných vod jednotlivých zemí.

To, že má Čína základny na Spratleyho ostrovech západně od Filipín, také podle rozsudku neznamená, že by si Peking mohl nárokovat jako své teritoriální vody území do vzdálenosti 200 námořních mil (370 kilometrů) od ostrovů.

Peking tak podle soudu svými územními požadavky narušil práva Filipín, které o arbitráž požádaly. Tribunál navíc kritizoval Čínu za výstavbu umělých ostrovů ve sporné oblasti, podle něj tím vznikly trvalé škody na vzácných korálových útesech a navždy zanikl tamní původní mořský ekosystém.

Oblast, která je bohatá na suroviny a důležitá pro námořní dopravu i rybolov, je dlouho předmětem sporů mezi Pekingem a jeho sousedy. S teritoriálními požadavky Číny mají kromě Filipín problémy i další země regionu - Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

Čína rozsudek nezná

Čína v reakci na rozsudek uvedla, že spor o nároky v Jihočínském moři podle ní nespadá pod jurisdikci soudu v Haagu. Už dříve Peking tvrdil, že soud není oprávněn rozhodovat ve sporech o určování hranic. 

Rozhodnutí Stálého rozhodčího soudu je sice teoreticky pro Čínu závazné, problémem ovšem je, že je těžko vynutitelné.

To, že na rozhodnutí nebude Peking brát zřetel dal najevo mimo jiné tím, že v úterý vyzkoušelo čínské civilní letadlo dvě nová letiště na Spratlyho ostrovech v Jihočínském moři. 

Filipínská vláda rozhodnutí soudu uvítala, podle ní je to milník v mnoha letech územních sporů v Jihočínském moři. Zároveň podle agentury Reuters apelovala na Čínu, aby se v Jihočínském moři chovala zdrženlivě.

Rozsudek uvítal také Vietnam, který rovněž má problémy s čínskými územními požadavky v Jihočínském moři. Vietnamské ministerstvo zahraničí vyzvalo k vyřešení územních sporů právními a diplomatickými prostředky a apelovalo na všechny, aby se zdrželi výhrůžek použití síly.

S rozhodnutím soudu naopak nesouhlasí Tchaj-wan, který si nárokuje jeden ze Spratleyho ostrovů a od něj odvozuje i své územní požadavky v Jihočínském moři. Podle Tchaj-wanu by rozsudek vážně ohrozil jeho "teritoriální práva".

Tagy: Čína zahraničí Jihočínské moře

Zdroje: ČTK