Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 21°C Polojasno

Pecina: Chtěli, abych odvolal náměstka Salivara

Pecina: Chtěli, abych odvolal náměstka Salivara
zdroj: tisková zpráva

Když byl ministr vnitra Martin Pecina jmenován do funkce, prý na něj tlačili, aby odvolal své náměstky.

Nestranický ministr vnitra Martin Pecina přiznal v rozhovoru pro deník E15, že když přebíral funkci po Ivanu Langerovi, tlačili na něj, aby vyhodil některé náměstky. Zbavit se měl zejména náměstka pro vnitřní bezpečnost Jaroslava Salivara. Neudělal to.

„Nedovedete si představit, jaké tlaky třeba byly na to, abych odvolal některé náměstky, kteří tady na vnitru jsou. Takovým symbolem je pan Salivar, který je kandidát ODS do voleb v Plzni. Podle mého názoru prostě pracuje dobře a jím řízená sekce funguje. To je rozdíl proti těm náměstkům, které jsem fakt vyměnil," řekl Pecina v rozhovoru pro E15.

V květnových volbách bude hájit barvy sociální demokracie. Šéf ČSSD JIří Paroubek už dal najevo, že ve funkci ministra vnitra bude Pecina i nadále pokračovat. Pecina sám připouští, ža na něj budou po volbách tlaky ještě větší. „Jistěže se může stát, že někdo bude chtít dosadit náměstka z nějaké koaliční strany. To se stát může. Ale nemůže to být jenom politik, musí to být člověk kvalifikovaný, který věci rozumí. Ale, že by mně někdo řekl, bude tady těchto pět náměstků, tak to tedy ne," zdůraznil.

Nebude ve funkci jen proto, že je něčí kamarád

„Naprosto striktně trvám na tom, aby nadřízený byl odpovědný za svého podřízeného. To tady nebylo zvykem, já na tom trvám na všech institucích, na kterých jsem působil. V životě neřeknu policejnímu prezidentovi, koho si má vybrat za náměstka. Nic takového, že tady v takové funkci někdo bude, protože je něčí kamarád. To je špatně z prostého manažerského hlediska.," uvedl dále v rozhovoru.

Pecina také přiznal, že policie prostě nefunguje, jak by měla. „Jsou tu problémy způsobené tím, že odešlo velké množství zkušených policistů. A ti mladí se to musejí naučit. Gigantické byly odchody a gigantické byly i náborové akce," zmínil. Již dříve k odchodům policistů podotkl, že jeho předchůdce v postu Ivan Langer hovořil o generačním špuntu, který je nutné odstranit. Pecina ale považuje takové smýšlení za hrůzné.

„Za tři roky odešlo dvanáct tisíc policistů. Když bude česká policie fungovat tři sta let jako angličtí „bobíci", tak se čeští policisté budou chovat jako ti britští. Ale pokud se povede, že k mladému policistovi budeme mít zkušeného parťáka, jak to vídáme v amerických filmech, bude existovat jakýsi mentoring a vytvoří se tradice, tak to bude vypadat jinak. My jsme, bohužel, v situaci, kdy začínáme stále znovu," řekl dále.

Musejí patnáctkrát dělat to, co se už udělalo

Pokud ale bude opravdu ministrem vnitra i nadále, chce napravit věci způsobené v resortu hlavně Langerem. „Teď se snažíme napravovat takzvanou reformu policie. Není například možné, aby na okrese byli dva velitelé policie, a přitom bylo řečeno, že pokud se nemohou dohodnout, musejí to vyřešit kamarádsky. Tak to ve vojenském režimu nejde. To je tak absurdní, že nad tím zůstává rozum stát. To dáváme dohromady. A také třeba rozdělení policie na patnáct organizačních složek, s tím mají policisté velký problém. To znamená, že musejí patnáctkrát dělat to, co se jednou dělalo na policejním prezidiu. Je to víc a víc papírování místo toho, aby si hleděli policejní práce. Takže po volbách bude potřeba tento stav novým zákonem změnit," uvedl.

Vyměnili se tam velitelé

Ministr vnitra se také vyjádřil k protikorupční službě a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ty jsou často veřejností vnímány negativně.

Jestli třeba protikorupční útvar má, nebo nemá výsledky...To je běh na dlouhou trať. Problém toho útvaru je ovšem v tom, že se tam vyměnila hrozná spousta velitelů...Ale jsem si jist, že i kdyby tam byli sebegeniálnější šéfové, když se každého tři čtvrtě roku vymění, ta struktura prostě fungovat nebude. Jak už jsem řekl, policie potřebuje stabilitu," dodal.

www.parlamentnilisty.cz