Peake rezignovala na předsednictví LIDEM. Strana chce sněm

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 8. 2013 19:41) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Předsedkyně LIDEM Karolína Peake dnes ráno složila funkci a dala ji k dispozici republikové radě. Uvedla to ve svém prohlášení. Odůvodnila to tím, že se její politické názory v zásadních věcech rozcházejí s názory poslanců za LIDEM. Peake při středečním hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka opustila sál, zatímco její spolustraníci hlasovali proti vládě. Čtveřice jejích stranických kolegů ze Sněmovny dnes uvedla, že oni dohody dodrželi, Peake prý postupovala opačně. Předsednictvo LIDEM vyzve ke svolání mimořádného sněmu, který by rozhodl o osudu strany.

Karolina Peake

Karolina Peake,zdroj: Isifa.com

Peake svůj postup zvolila poté, co svou neúčast při hlasování o důvěře vládě oznámili poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián, čímž padla většina někdejší vládní koalice o síle 101 hlasu. Rusnokův kabinet ale ani tak důvěru nezískal. 

"V zásadních věcech politického dění se můj názor rozchází s názorem poslanců LIDEM - liberální demokraté a nezařazených. Považuji za správné neblokovat ze silové pozice předsedkyně průchod většinového názoru poslanců a zároveň nechci prosazovat, co sama považuji za správné, proti vůli poslanců," napsala Peake. Podle ní strana LIDEM potřebuje někoho, kdo "má sílu pokračovat". V prohlášení zdůraznila, že věnovala rok a půl snaze o vybudování strany a o stabilní a férovou spolupráci s koaličními partnery. 

Poslanci LIDEM Dagmar Navrátilová, premiérův jmenovec Jiří Rusnok, Lenka Andrýsová a Viktor Paggio dnes uvedli, že při hlasování o vládě dodrželi veškeré dohody. "O to víc zarážející je skutečnost, že bývalá předsedkyně strany bez jakéhokoliv upozornění postupovala zcela opačně," uvedla čtveřice zákonodárců v prohlášení. Podle nich byl postoj strany LIDEM znám. "Předsednictvo strany vyzve regionální rady ke svolání mimořádného sněmu, který rozhodne o osudu strany," doplnili. 

Peake zůstává členkou strany LIDEM, která vznikla po rozštěpení Věcí veřejných. O budoucnosti strany podle Peake rozhodne republiková rada či právě sněm. Strana má nedostatek financí, státní příspěvky za poslance zůstaly Věcem veřejným. "Nejsme závislí na státním rozpočtu a o to těžší to máme. O to více musejí zabrat jednotliví členové, kteří to myslí se stranou vážně," dodala Peake. 

Poté, co Florián a Úlehla ve středu oznámili, že se hlasování nezúčastní, Peake prohlásila, že ODS porušila dohodu o 101 hlasech, takže dohoda nemá cenu, a nezúčastnila se hlasování. Uvedla, že jediným řešením situace jsou předčasné volby. "Požádala jsem předsedu klubu TOP 09, aby připravil podpisovou listinu k rozpuštění Sněmovny, kterou podepíšu," řekla později novinářům Peake. 

Členové klubu LIDEM byli ve středu změnou postoje Peake zaskočeni, prý jim nevysvětlila, proč změnila názor. "Kolegové ze strany se mne samozřejmě snažili přesvědčit. Chápu jak jejich argumenty, tak i to, že jsou na mne naštvaní," řekla Peake serveru Aktuálně.cz. 

Tagy: LIDEM hlasování o důvěře

Zdroje: ČTK