Meteorologové varují před silnými bouřkami, zasáhnou tři kraje

- Zprávy autor: Jakub Konečný

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které od dnešních 17:00 hrozí v Jihočeském, Pardubickém kraji a na Vysočině. Výstraha, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí do pátečních 06:00. Meteorologové vydali také výstrahu před velmi vysokými teplotami. Platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj od 12:00 do dnešního večera.

Na Českou se ženou bouřky

Na Českou se ženou bouřky,zdroj: Profimedia.cz

V dalších krajích budou hrozit bouřky s nižším stupněm nebezpečí. Od dnešních 14:00 do pátečních 01:00 se výstraha týká Prahy, Středočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje. Od dnešních 22:00 do pátečního rána pak bouřky mohou zasáhnout Moravu.

Pro omezení škod způsobených silným nárazovým větrem meteorologové doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty, zabezpečit skleníky nebo stavební jeřáby. V oblastech zasažených silnými přívalovými srážkami lze očekávat intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé intenzivní rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení ulic, domů, zatopení a podemletí komunikací.

Zvlněná studená fronta bude podle meteorologů postupovat ze západních Čech zvolna k východu. Před ní bude na Moravu a do Slezska vrcholit příliv tropického vzduchu od jihu.

"Ještě dnes bude do východní poloviny našeho území proudit tropický vzduch. Maximální denní teploty vystoupí ve východní polovině Čech a na Českomoravské vrchovině na 30 až 34 stupňů, na Moravě a ve Slezsku 32 až 37 stupňů, na jihovýchodě ojediněle až na 39 stupňů," uvedl ČHMÚ.

Vysoké teploty s nižším stupněm nebezpečí budou ve třech krajích. Od dnešních 12:00 do večera platí výstraha pro Pardubický, Královéhradecký kraj a Vysočinu.

Meteorologové doporučují omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Tagy: počasí bouřky

Zdroje: ČTK