Dnes je středa 25. května 2022., Svátek má Viola
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

Paroubek tvrdí, že by Knížáka odvolal okamžitě

Paroubek tvrdí, že by Knížáka odvolal okamžitě
zdroj: tisková zpráva

Ředitel Národní galerie (NG) Milan Knížák naznačil, že v pozadí jeho odvolání z čela NG jsou politické tlaky z ČSSD. Šéf ČSSD Jiří Paroubek to nijak nevyvrací. Kdyby byla sociální demokracie u vlády, pak by byl Knížák podle Paroubka velmi rychle zbaven funkce.

Kauza kolem odchodu - neodchodu Milana Knížáka z postu Národní galerie vypadala ze začátku nevinně. Pouze se posouval termín jeho odchodu. Nyní Knížák obvinil ministerstvo kultury, že podlehlo tlaku Lidového domu, a chce jej odvolat ještě do voleb.

Noc dlouhých nožů? Ne. Výjimka? Knížák

Předseda ČSSD Jiří Paroubek svým výrokem Knížákova slova nepřímo potvrdil. Kdyby mohl, kontroverzního ředitele by z galerie vyhodil ihned. „Sociální demokracie, pokud zvítězí ve volbách do sněmovny, nechystá žádnou noc dlouhých nožů. Jedna z výjimek se bude ovšem týkat pana Knížáka. Ten skončí velmi rychle. Pan ministr Riedelbauch zřejmě došel ke stejnému závěru jako ČSSD, to znamená, že pan Knížák je k řízení NG nekompetentní," řekl pro ParlamentíListy.cz Paroubek. 

Reagoval tak na nedávné prohlášení ministra kultury Václava Riedlbaucha (nominovaný ČSSD), který uvedl, že odchod Knížáka je naplánován do voleb. Později hovořil o konci roku, a nakonec prohlásil, že na přesnějším datu odchodu z NG se chce s Knížákem domluvit během osobní schůzky v následujících čtrnácti dnech.

Tlaky na ministra? Nesmysl

Ministerstvo kultury termín této schůzky zatím neupřesnilo. "Během několika málo týdnů si spolu najdeme termín na schůzku. Chci také znát jeho představu, jaký by měl být jeho nástupce," vzkázal ParlamentnimListum.cz ministr Riedlbauch přes svého mluvčího. K případným politickým tlakům, o kterých hovoří Knížák, se ministerstvo nevyjádřilo.

Rovněž Paroubek odmítl, že by vyvíjel nátlak na ministra. „Pan Knížák mluví nesmysly a snaží se zřejmě hledat viníka konce svého působení v čele NG, což souvisí s jeho dlouhodobou animositou vůči ČSSD a mě osobně. Žádné politické tlaky neexistují. Myslím, že Knížák by si měl zamést před vlastním prahem a sáhnout si do svědomí," dodal šéf ČSSD.

Knížák se tomu jen směje

„Vyjádření Paroubka mi připadá trochu legrační, protože svou odpovědí dal jasně najevo, že jde v mém případě skutečně o politické důvody," reagoval okamžitě pro ParlametniListy.cz šéf NG.

„Pan Paroubek v galerii nikdy nebyl, a o jejím řízení nemá ani páru. Já nechci být v tomto sporu na žádné straně, ale řekl jsem v České televizi, že před 14 dny mne ministr Riedlbauch chválil v dopise, ale o žádném odchodu tam nepsal. Teď mluví jinak. A na mne to působí, že to skutečně vypadá, že na něj někdo tlačí. To jsem ale uvedl jen jako spekulaci s tím, že ministra kultury přece delegovala do vlády právě sociální demokracie. A z toho mi pak vyplynuly možné politické tlaky ze strany ČSSD," řekl pro ParlamentníListy.cz Knížák.

Dlouholetého ředitele galerie se zastal i prezident Václav Klaus. "Myslím si, že je směšné, co se odehrává kolem pana Knížáka. S agresivitou, která se vynořuje proti jeho osobě, nemohu zásadně souhlasit," uvedl Klaus po čtvrtečním setkání s Knížákem u plzeňského piva v restauraci U Vejvodů.

Ředitel Národní galerie zdůraznil, že s ním dosud nikdo z ministerstva o konci jeho působení v čele galerie nemluvil. „Žádné datum, nic takového zatím z ministerstva nepadlo. Já chci skutečně odejít až koncem roku 2011," dodal pro ParlamentniListy.cz.

www.parlamentnilisty.cz