Paraguay poprvé vydala uprchlého Čecha. Odsedí si tři roky

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Paraguay vydala do Česka uprchlého českého občana, který si má odpykat tři roky vězení za daňovou trestnou činnost. Ministerstvo spravedlnosti v pondělní tiskové zprávě uvedlo, že jde o první případ extradice z tohoto jihoamerického státu. Obě země mezi sebou totiž nemají uzavřenou žádnou smlouvu o vydávání.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Třiačtyřicetiletého Čecha poslaly české soudy za mříže v roce 2015, a to v souvislosti se škodou přesahující pět milionů korun, kterou podle pravomocného rozsudku způsobil. O vydání muže, jenž pobýval v Paraguayi, požádalo ministerstvo letos v lednu. Vydání se uskutečnilo v pátek 25. srpna, kdy Čech přiletěl na pražské Letiště Václava Havla, odkud putoval do vězení.

"Jelikož mezi Českou republikou a Paraguayskou republikou není uzavřena žádná mezinárodní smlouva o vydávání, povolily paraguayské orgány vydání osoby po vzájemném vyjednávání na základě ujištění o vzájemnosti poskytnuté ministrem spravedlnosti České republiky," uvedlo ministerstvo.

Ujištění o vzájemnosti se zakládá na slibu, že v obdobných případech bude druhý stát postupovat stejně. Na stejném principu fungovaly například extradice s Argentinou, kde pak ČR loni dojednala dvoustrannou smlouvu o vzájemném vydávání obviněných k trestnímu stíhání či odsouzených k výkonu trestu.

Tagy: vězení Česko zahraničí domácí Paraguay Jižní Amerika mezinárodní vztahy justice a soudy zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK