Netradiční nabídka německým vězňům: pojďte dobrovolně posedět ještě měsíc
21. 12. 2014 – 16:04 | Magazín | Hana Dubnová

Do vězení se podle policejních statistik po propuštění vrací do půl roku dvě pětiny recidivistů. Německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko přišla s netradičním řešením, jak proti kriminální recidivě bojovat: vězni se budou moct na nějaký čas do vězení vrátit sami a dobrovolně.
Zpět za mříže se podle nového zákona mohou dobrovolně vrátit vězni do půl roku od propuštění, budou si tam moci pobýt jeden měsíc, který jim má pomoci zabránit spáchání "těžkého trestného činu", píše agentura DPA.
Nikde se však už běžný čtenář nedozví, jak vlastně takové dočasné vězení bude vypadat. Pouze že si na dočasný pobyt budou muset přispívat a že mohou po zpětném nasátí vězeňské atmosféry sami odejít ještě dřív, než jim uplyne povolená měsíční doba.
Podle zemského ministra spravedlnosti Thomase Kutschatyho vězni po propuštění pociťují odcizení od společnosti a neví, co si se svobodou počít. Prvních šest měsíců je proto pro jejich bezproblémovou budoucnost rozhodující.
O tom nelze pochybovat, podobnými údaji disponuje i české ministerstvo vnitra. Zhruba polovina recidivistů se za mříže vrátí do roka od propuštění. A důvod kromě pocitu bezprizornosti?
Hlavně dluhy, které nemohou splácet. Pokud by začali běžně pracovat, peníze by jim sebral exekutor. Často proto hledají práci načerno, kontaktují své staré známé a odtud je jen krok ke spáchání dalšího trestného činu.
Návrat domů do vězení
Návrat z vězení jistě není jednoduchá věc, s kriminální minulostí se práce hledá těžko a pomyslné razítko "vězeň" na čele dveře rozhodně neotvírá. Cela v takovém případě může znamenat návrat do bezpečí.
Pár takových případů řešili čeští policisté například po prezidentské amnestii, kdy amnestovaní vězni schválně kradli, poškozovali věci nebo třeba nahlašovali bomby, jen aby je znovu zatkli a mohli se vrátit "domů".
Otázkou však zůstává, jak vězeňská hotelová služba bude fungovat v praxi? Jako alternativa probačních center? Měli by opětovní vězni přístup k těm reálně uvězněným, nebo by byli zcela odříznutí? Měli by volný přístup mezi sebou? Byli by zavření po celý dobrovolný pobyt, nebo by mohli vycházet mimo budovu věznice, hledat si práci a večer jen za sebou zavřít mříže v cele?
A nemohou toho někteří vězni zneužít a dodat tak třeba do vězení nějak čerstvé informace zvenčí?
Možná to nebude potřeba řešit. Zákon sice platí od čtvrtka, ale zemská vláda podle ministerstva spravedlnosti nečeká, že by nabídka dobrovolného návratu do vězení nalákala tisíce lidí. I když, na Vánoce ji pravděpodobně někteří využijí.