Izrael slaví 70 let existence. Vojáci při nepokojích zastřelili 41 Palestinců

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 14. 5. 2018 17:00) - Aktuality autor: von

Oslavy sedmdesátiletého výročí vzniku židovského státu provázejí velké střety. Pomyslný olej do ohně přilili Američané, kteří právě na dnešní slavnostní den naplánovali přemístění svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Při násilných střetech s protestanty v Gaze zastřelili izraelští vojáci už 41 Palestinců, včetně 14letého chlapce a vozíčkáře. Zraněno bylo minimálně 500 lidí, z nichž 200 bylo postřeleno.

Střety v pásmu Gazy

Střety v pásmu Gazy,zdroj: Profimedia

Palestinci v Gaze manifestují od konce března za konec blokády enklávy a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale které se teď nacházejí v Izraeli. Protesty se dosud většinou konaly v pátek. Ty nejnovější se ale konají zejména v souvislosti s dnešním otevřením amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.

Podle izraelské armády na 12 místech okolo izraelské hranice demonstruje asi 50 tisíc obyvatel Gazy. Demonstranti podle izraelských úřadů zapalují pneumatiky a házejí kameny. Armáda dostala rozkaz střílet na ty, kteří se pokusí hranici narušit. Podle úřadů jsou mezi zabitými také tři členové Hamásu, kteří se na hranici snažili odpálit výbušné zařízení.

Izrael střílí údajně kvůli obraně

Izrael prostřednictvím letáků Palestince varoval, že vojáci zakročí proti komukoli, kdo se pokusí dostat přes hranici. Hamás již dříve oznámil, že na dnešní protestní akci očekává desítky tisíc lidí, a naznačil, že se demonstranti pokusí prolomit hranici.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za používání ostrých nábojů při střelbě na palestinské demonstranty. Izrael trvá na tom, že má právo se bránit, a tvrdí, že nejde o nepřiměřené reakce ozbrojených sil.

Problém jménem Jeruzalém

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda ale považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Trump loni v prosinci oznámil, že Spojené státy považují Jeruzalém za hlavní město Izraele a že tam bude přesunuta americká ambasáda. Úřad má být oficiálně otevřen dnes odpoledne u příležitosti 70. výročí vyhlášení nezávislého Izraele.

Proti otevření amerického úřadu se dnes rovněž konal protest na okupovaném Západním břehu Jordánu, podle agentury AP se protestního pochodu v Ramalláhu zúčastnilo několik tisíc lidí. Další protestující Palestinci házeli kameny na vojáky severně od Jeruzaléma a vojáci proti nim použili slzný plyn a ostré náboje, uvedla AP s odkazem na svědky. Další střet se podle místních zdrojů odehrál mezi Jeruzalémem a Betlémem. V těchto případech nejsou informace o případných zraněných.

Tagy: zahraničí Izrael Palestina Spojené státy americké pásmo Gazy izraelsko-palestinský konflikt izraelská politika

Zdroje: ČTK