Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Aktualizováno: Izrael a Hamás přistoupily na příměří

Aktualizováno: Izrael a Hamás přistoupily na příměří
Palestinci prohledávají svá obydlí po izraelských útocích | zdroj: Profimedia

Izraelský bezpečnostní kabinet dnes schválil klid zbraní, který má ukončit 11 dní trvající izraelskou vojenskou operaci proti bojovníkům Hamásu v Pásmu Gazy.

(AKTUALIZOVÁNO) Izraelský bezpečnostní kabinet uvedl, že návrh „vzájemného a bezpodmínečného“ klidu zbraní, který předložil Egypt, schválil jednomyslně. Oficiální prohlášení uvádí, že o čase začátku příměří bude teprve rozhodnuto.

Několik minut po oznámení se podle Reuters na několika místech v Izraeli u hranic s Gazou opět rozezněly výstražné sirény. Zpravodaj Reuters v Gaze slyšel letecký úder. Bezprostředně však nebyly hlášeny žádné oběti.

Oznámení předcházel středeční telefonát amerického prezidenta Joea Bidena s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Šéf Bílého domu Netanjahuovi řekl, že očekává významnou deeskalaci konfliktu, zprostředkovat příměří chtěly Egypt, Katar a OSN.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí podle egyptské státní televize vyšle do Izraele a na palestinská území dvě bezpečnostní delegace, které mají usilovat o to, aby byl klid zbraní dodržován.

Hamás a jeho spojenec Islámský džihád dříve v dnešním dni po osmihodinové pauze obnovily raketové útoky. Izrael mezitím pokračoval v úderech proti těmto skupinám, což zdůvodnil snahou odradit je od podobné konfrontace v budoucnu.

Od začátku bojů 10. května podle zdravotnických úřadů v Gaze zemřelo 232 Palestinců, včetně 65 dětí a 39 žen, a dalších více než 1900 lidí bylo v důsledku bombardování zraněno. Izrael tvrdí, že zabil nejméně 160 ozbrojenců. Raketová palba z Gazy si v Izraeli vyžádala 12 obětí včetně dvou dětí, stovky lidí byly zraněny.

Biden dnes hovořil s egyptským prezidentem Sísím a Bílý dům označil zprávy o očekávaném příměří za povzbudivé. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric potvrdil, že vyjednavač OSN pro Blízký východ Tor Wennesland je v Kataru a doplnil, že OSN aktivně jedná se všemi relevantními stranami za účelem okamžitého příměří.

(22:48, původní zpráva) Podle agentury AP rozhodnutí předcházel silný tlak ze strany Spojených států. Představitel Hamásu agentuře Reuters řekl, že skupina hodlá příměří dodržovat.

Izraelský bezpečnostní kabinet uvedl, že návrh „vzájemného a bezpodmínečného“ klidu zbraní, který předložil Egypt, schválil jednomyslně. Přesný čas jeho začátku zatím neoznámil.

Několik médií včetně televize Al-Džazíra už ale uvedlo, že příměří začne platit v pátek ve 02:00 místního času (1:00 SELČ). Představitel Hamásu mezitím agentuře Reuters sdělil, že skupina bude respektovat klid zbraní od stejného okamžiku.

Izraelská média s odvoláním na činitele uvedla, příměří bylo schváleno na základě „klidu výměnou za klid“.

Konflikt mezi Hamásem a Izraelem vyeskaloval a je nejvážnější během posledních několika let, dodává agentura Reuters. Současný konflikt totiž podnítil násilí v ulicích izraelských měst mezi radikálními Židy a Araby.

Zdroje:
ČTK, Reuters.com