Opavský primátor přišel o stranickou knížku. ANO rozpustilo místní buňku

- Aktuality autor: mba

Primátor Opavy Martin Víteček už není členem ANO. Členství mu zrušilo předsednictvo hnutí tím, že ukončilo činnost celé místní organizace v Opavě. Víteček se chce proti rozhodnutí odvolat k rozhodčí a smírčí komisi hnutí, mezitím už se ale rozběhly jednání o obnovení organizace bez jeho účasti.

Opavský primátor Martin Víteček doprovází prezidenta Miloše Zemana během jeho návštěvy Moravskoslezského kraje

Opavský primátor Martin Víteček doprovází prezidenta Miloše Zemana během jeho návštěvy Moravskoslezského kraje,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

V opavské organizaci ANO nastal rozkol, který vedl k rozpadu tamní koalice na magistrátu. Byli v ní zástupci ANO, Změny pro Opavu, KDU-ČSL, Starostů a ODS.

Podle mluvčího hnutí ANO Vladimíra Vořechovského je zrušení organizace krajním krokem a předsednictvo lituje, že k němu muselo sáhnout, ale jiné řešení neexistovalo. "Opavská organizace ANO skvěle uspěla v komunálních volbách v roce 2014 a její klub zastupitelů se v koalici ujal vlády na opavské radnici. Bohužel se rozpadl do dvou znepřátelených frakcí a ani několik pokusů o smíření nevedlo k cíli," uvedl Vořechovský.

Ani jedna ze stran podle něj nebyla schopna řešit problémy uvnitř hnutí, domluvit se a dodržet sliby dané předsednictvu. "Osobní ambice a řevnivost byly silnějšími motivacemi než dodržování programu, ducha a etických zásad. Chování znepřátelených frakcí na radnici tak poškozovalo dobré jméno hnutí ANO," uvedl Vořechovský.

Jedna část rozděleného opavského hnutí stála za primátorem Vítečkem, druhou vedla jeho náměstkyně Simona Bierhausová. Víteček a Bierhausová si vzájemně navrhli vyloučení ze strany. Po rozpadu koalice měl Víteček podporu dalších šesti zastupitelů ANO, náměstkyně Bierhausová tří. Ve městě už začala nová koaliční vyjednávání, ostatní politické strany ale spíše vyčkávaly, jak spory uvnitř ANO dopadnou.

Komunální problémy hnutí ANO přibývají

Zrušení místní organizace v Opavě není prvním problémem, kterému musí hnutí ANO čelit v komunální oblasti. Kde všude už zaznamenalo problémy?

Karlovy Vary

Už loni v prosinci, necelé dva měsíce po komunálních volbách, rozhodlo vedení ANO o zrušení oblastní a místní organizace v Karlových Varech. Obě se prý potýkaly s vnitřními problémy a spory. Problémy uvnitř ANO, které je součástí koalice na karlovarském magistrátu, ale pokračovaly i později a znovu vyvrcholily v dubnu, kdy hnutí vyloučilo radní Ivanu Hejnovou. Kauza vedla k pádu koalice, v novém složení rady ale ANO opět nechybí, neměnil se ani primátor Petr Kulhánek z Karlovarské občanské alternativy a Hejnová požádala o vstup do klubu KOA.

Ústí nad Labem

Letos v červnu předsednictvo ANO zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem. Část zastupitelů hnutí se totiž podílela na odvolání vedení města složeného ze zástupců ANO a hnutí PRO!Ústí. Pak zastupitelstvo zvolilo do vedení města druhou část zástupců ANO a Ústeckého fóra občanů (UFO), kteří získali podporu i od opozičních ČSSD, KSČM a ODS. Primátorkou se stala Věra Nechybová, původně zvolená za ANO. Výzvy vedení ANO ke složení mandátů vyzněly naprázdno. Nová organizace hnutí byla v Ústí ustavena v polovině října.

České Budějovice

Na jihu Čech, kde zástupci ANO usedli v radě, opustili na jaře řady hnutí tři z 12 zastupitelů a následně padla celá koalice. V září v Českých Budějovicích vznikla koalice nová, opět s ANO.

Most

ANO už od září není součástí koalice, ta má ale podporu Vendulky Balášové, která ještě loni podzim vedla kandidátku hnutí.

Praha

V Praze existuje již delší dobu napětí mezi příznivci bývalé šéfky pražské organizace hnutí Radmily Kleslové (rezignovala v říjnu a v polovině listopadu ji nahradil ministr obrany Martin Stropnický) a těmi, kteří stojí za primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Brno

V Brně vyvolal napětí případ radního za ANO Tomáše Kratochvíla, kterého chtěl primátor a jeho stranický kolega Petr Vokřál v polovině října odvolat z funkce. Kratochvíl nejprve odmítal rezignovat a později byl z hnutí vyloučen; z funkce v radě nakonec po měsíci sporů sám odešel.

Primátor se odvolá

Primátor Víteček dnes ČTK řekl, že se bude chtít odvolat k rozhodčí a smírčí komisi ANO. "V tuto chvíli čekám na oficiální vyjádření předsednictva. Chci znát důvody, proč byla zrušena celá organizace, když se jedná o spor mezi mnou a paní Bierhausovou," řekl Víteček. Koaliční vyjednávání podle něj budou ve městě pokračovat, zrušení opavské organizace ANO by nemělo být problémem.

Bělica řekl, že jeho prvním úkolem bude vytipovat vhodné lidi, s nimiž opavskou organizaci postaví znovu. Hledat bude mezi novými kandidáty i dosavadními členy. "Nějakou dobu to bude trvat. Budou probíhat intenzivní jednání, očekávám, že situace se bude měnit a posouvat každý den," řekl Bělica.

Koalice by mohla pokračovat

Radim Křupala řekl za opavskou ČSSD, že strana preferuje spolupráci s oficiální organizací ANO. "Takže nás určitě zajímá, kteří zastupitelé a kolik jich v nové organizaci bude. Na tom záleží, jak se jednání budou vyvíjet dál. Potřebujeme pro koalici v zastupitelstvu minimálně 20 lidí," řekl Křupala. Stále podle něj platí domluvená spolupráce ANO, ČSSD, Změny pro Opavu a KDU-ČSL.

Vítězné hnutí ANO získalo v Opavě 11 křesel. Druhá ČSSD má šest zastupitelů. Po čtyřech mandátech má KSČM a Změna pro Opavu. Tři zastupitelé jsou za Starosty, stejný počet mandátů má ODS i KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. Dva zastupitelé jsou za koalici Nezávislých, Občanů a Pirátů.

Tagy: Opava domácí ANO 2011 česká politika komunální politika

Zdroje: ČTK