Omezení imunity podpořili ve výboru i poslanci opozice

- Aktuality autor: red

Návrh vládní koalice na omezení imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců by mohl být bez problémů schválen. Na jednání ústavně-právního výboru získal podporu i opoziční ČSSD a KSČM.

Výbor sněmovně doporučil novelu schválit bez pozměňovacích návrhů. Jejím cílem je zrušení přestupkové imunity a omezení imunity u trestní odpovědnosti zákonodárců a ústavních soudců. Ti by nově mohli být stíháni po vypršení svého mandátu. "Nadále bude třeba souhlasu sněmovny se zahájením trestního stíhání. Pokud nebude zákonodárce vydán, bude možné v tomto trestním stíhání pokračovat po skončení mandátu.

To znamená nebude to odklad navždy, ale jen po dobu trvání mandátu," řekl po jednání výboru poslanec Marek Benda (ODS). Doplnil, že promlčecí lhůta začne ubíhat až po skončení mandátu poslance, senátora či ústavního soudce. Novela současně úplně ruší přestupkovou imunitu.

Projednávání přestupku se nemá krýt se zasedáním sněmovny

Doposud si mohl zákonodárce vybrat, zda bude přestupek projednán běžným způsobem, či před mandátovým a imunitním výborem. Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) to ale považuje za problematické, protože projednávání přestupku by se mohlo krýt se zasedáním sněmovny, kterého by se tak poslanec nemohl účastnit. "Musí se řešit úpravou zákona, že přestupek nesmí být projednán během jednání či během doby, kdy poslanec jede na jednání sněmovny," uvedl Křeček.

Zdůraznil, že to ale není důvod, proč návrh na omezení imunity nepřijmout. Pro přijetí návrhu zvedli ruku všichni přítomní poslanci, tedy i členové ČSSD a KSČM. Návrh má tak velkou šanci, že bude na jednání sněmovny schválen. Na to je potřeba nejméně 120 hlasů poslanců, koalice disponuje 118 hlasy. Do sněmovny doputovalo za posledních 17 let 13 návrhů na omezení poslanecké imunity.

Poslanci a senátoři mají na výběr

Úspěšný byl pouze jeden. Šlo o senátní novelu zákona o přestupcích. Podle ní si od roku 2002 mohou poslanci a senátoři zvolit, že budou trestáni za své dopravní a jiné přestupky tak jako ostatní občané. Mohou ovšem také požádat o projednání přestupku parlamentní imunitní výbory.

Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 19 poslanců či senátorů, přičemž poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech. Naposledy sněmovna vydala bývalého poslance Petra Wolfa (zvolen za ČSSD), který byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

Tagy: poslanci opozice podpora

Zdroje: ČTK