Počet obětí katastrofy v Maďarsku se zvýšil na devět

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Stav hrází zadržujících tuny jedovatého kalu v maďarské hliníkárně se nezhoršuje a stav ohrožení, vyhlášený minulý týden po katastrofální havárii, může být brzy odvolán. NASA zveřejnila satelitní snímky postižené oblasti (viz článek).

Satelitní snímky postižené oblasti

Agentuře AP poskytl informaci starosta obce Devecser Tamás Toldi. Počet obětí katastrofy se zvýšil na devět, když starší muž zemřel v nemocnici ve městě Ajka. Kolem 50 lidí je stále hospitalizováno. 

Postiženou oblast navštívil premiér Viktor Orbán spolu se členy maďarské vlády. Podle maďarských médií by mohl během středy kabinet na zvláštním zasedání ve Veszprému rozhodnout, zda bude v hliníkárně obnovena výroba. Orbán již dřív označil za příčinu neštěstí lidské selhání. 

Katastrofa byla patrná měsíce před havárií

Maďarské úřady mají údajně v rukou leteckou fotografii dokazující, že známky blížící se katastrofy byly na hrázi hliníkárenské jímky patrné už několik měsíců před havárií.

Při protržení jímky došlo před týdnem k úniku mnoha tun jedovatého kalu, který zatopil několik obcí. V úterý policie obvinila z nedbalosti generálního manažera firmy MAL, která hliníkárnu vlastní. 

Letecký snímek pořízený v červnu ukazuje podle expertů nevelký proud červené hmoty prosakující skrz ochrannou hráz. Fotografii potvrzující únik jedovaté látky pořídila 11. června maďarská společnost Interspect, která se specializuje na letecké snímkování. 

Autor fotografie: Nejsme stavební inženýři, ale expertům jsme obrázek dali

Její šéf Gábor Bakó prý fotografii už tehdy poskytl ekologickým a univerzitním expertům, ale jeho varování zůstalo bez odezvy. "Nejsme stavební inženýři a sami nemáme znalosti dostatečné k tomu, abychom obrázky analyzovali," řekl Bakó agentuře AP. 

Policie nyní snímky zkoumá, aby zjistila, za jakých okolností k protržení hráze došlo. Ještě necelé dva týdny před katastrofou zkoumal tým inspektorů vládní agentury pro ochranu životního prostředí ochrannou hráz, aniž nalezl jakékoli známky blížící se pohromy. Inspektoři jsou nyní rovněž vyšetřováni.

Šéf hliníkárny půjde před soud

Generální manažer společnosti MAL Zoltán Bakonyi by se měl dnes objevit před soudem ve Veszprému, který rozhodne o jeho formálním obvinění. Soudci by měli oznámit, zda a z jakých činů bude obviněn a zda bude propuštěn na svobodu nebo zůstane ve vyšetřovací vazbě. Podle policie Bakonyi zanedbal své povinnosti, když nevypracoval pro provoz hliníkárny záchranné varovné a evakuační plány. Obviněný tvrdí, že to po něm nikdo nechtěl. 

Maďarský bulvární list Blikk napsal, že vedení společnosti MAL mělo už delší dobu k dispozici informace o hrozícím nebezpečí, ale nechávalo si je pro sebe. Podle tisku dostali zaměstnanci závodu příkaz, aby o stavu hrází nemluvili. 

Po protržení hráze vyteklo počátkem minulého týdne z nádrže na 700 tisíc krychlových metrů jedovatého kalu, který zasáhl několik okolních obcí, zcela zničil život ve dvou řekách a poškodil do určité míry i Dunaj.

Tagy: ekologie Maďarsko katastrofa

Zdroje: ČTK