Olomoucká expolitička prodala secesní palác pod cenou. Soud ji osvobodil

- Aktuality autor: pal

Bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová-Tesařová a znalec a bývalý radní Jan Dostál byli zproštěni obžaloby. Státní zastupitelstvo jim dávalo za vinu, že nevýhodně prodali secesní palác na třídě Svobody, kde sídlilo polygrafické učiliště. Město tak údajně připravili o 6,3 milionu korun. 

Secesní palác na třídě Svobody v Olomouci

Secesní palác na třídě Svobody v Olomouci,zdroj: Tomáš Frait / MAFRA / Profimedia

"Nebylo jednoznačně prokázáno, že skutky popsané v obžalobě byly trestnými činy," zdůvodnila verdikt předsedkyně senátu. Podle žalobce bývalá náměstkyně nařídila svým podřízeným, aby při přípravě prodeje městské budovy na třídě Svobody nepřihlíželi ke znaleckému posudku Josefa Dvořáka, který hodnotu nemovitosti v roce 2008 stanovil na 49,5 milionu Kč.

Posudek prý nemovitost podcenil

Kaštilová-Tesařová v srpnu 2009 objednala nový posudek u Dostála. Cenu domu v centru vypočítal na 34 milionů, kterou pak zastupitelé schválili.

Výše škody byla stanovena podle revizního posudku, který byl vypracován na žádost policie a stanovil cenu domu o 6,3 milionu Kč vyšší než Dostál.

Obhájci ale upozornili, že v posudcích, které si v roce 2009 a 2011 nechaly udělat banky, byla cena domu odhadnuta na 29,5 a 34 milionů Kč. Zároveň zpochybnili kvalitu revizního posudku, což dnes potvrdil i soud.

Jaká byla vina exnáměstkyně primátora?

Kaštilová-Tesařová měla v letech 2006 až 2010 na starost majetkoprávní odbor včetně prodeje domů. Byla obžalována ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Dostál čelil obžalobě z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Oběma hrozilo až deset let vězení.

Majitelkou sporné nemovitosti v centru Olomouce se stala podnikatelka Marcela Balášová, která se krátce před prodejem dostala na seznam nájemníků domu. Učiliště se vystěhovalo, nyní tam je kavárna.

Tagy: Česko Olomouc domácí česká politika prodej nemovitosti

Zdroje: ČTK