Lidovci na Olomoucku se zbavují lidí spojených s TOP 09

- Aktuality autor: red

Lidovci v Olomouckém kraji se začali zbavovat lidí spjatých s nově vzniklou stranou TOP 09, do níž řada bývalých lidovců přešla. Popírají ale, že by šlo o pomstu.

KDU-ČSL prosadila odvolání členů odborných komisí a výborů Olomouckého kraje hlásících se k TOP 09 a dosadila tam vlastní zástupce.

Lidovci, kteří jsou v krajské koalici se sociálními demokraty a s ODS, tvrdí, že TOP 09 v krajských volbách nekandidovala, nemá tak mandát, a proto její členové a příznivci museli pryč. Informuje o tom sobotní středomoravská příloha Mladé fronty Dnes. 

Ve funkci předsedkyně výboru pro regionální rozvoj skončila podle listu bývalá náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková, která přešla k TOP 09 a je i krajským lídrem strany pro volby do sněmovny.

Na návrh KDU-ČSL podle deníku krajská rada odvolala z komise pro legislativu i další členku TOP 09 Marii Jílkovou, manželku senátora za Šumpersko Adolfa Jílka. A v komisi pro rozvoj venkova a zemědělství skončil její bývalý dlouholetý předseda a starosta Vápenné na Jesenicku Leoš Hannig, který KDU-ČSL rovněž opustil. Do TOP 09 nevstoupil, byl ale na kandidátce strany ve zrušených volbách. 

Náměstek hejtmana za KDU-ČSL Pavel Horák podle listu popřel, že by šlo o pomstu. "Lidovci jsou součástí krajské koalice a převzali jsme odpovědnost za některé resorty. Tato odpovědnost se v politické rovině promítá například do personálního obsazení komisí a výborů. Jestli se někteří členové KDU-ČSL rozhodli naše řady opustit, TOP 09 není krajským koaličním partnerem a ani v krajských volbách nekandidovala. Je odpovědné udělat takové změny, aby stav odpovídal výsledkům voleb," uvedl Horák. 

Například starosta Vápenné Hannig je však podle deníku přesvědčen, že v tomto případě zvítězilo politikaření. S KDU-ČSL se rozešel po vsetínském sjezdu, kdy za předsedu nebyl zvolen bývalý hejtman a europoslanec Jan Březina. V minulém volebním období byl předsedou komise a jeho nápadem je například dotační program pro včelaře. "Opět se ukázalo, že lidovci střílí okolo sebe a politika zvítězila nad odborností," řekl. 

Podle listu neměli lidovci na kraji s odvoláním příznivců TOP 09 problém. Rada jejich návrh schválila jednoznačně, v zastupitelstvu byli proti jen komunisté.

Tagy: Olomouc lidovci top

Zdroje: ČTK