Ohlasy na papežovu rezignaci: Zaznívá úcta i šok

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 2. 2013 16:58) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Z prvních zahraničních ohlasů na rozhodnutí papeže Benedikta XVI. odstoupit, zaznívá respekt k tomuto kroku, ale i velké překvapení. Francie ústy svého prezidenta Françoise Hollandea označila papežovo rozhodnutí za úctyhodné, italský premiér Mario Monti řekl, že ho to šokovalo. 

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI.,zdroj: livenet.ch

"Nechci zvlášť komentovat toto rozhodnutí, které je neobyčejně úctyhodné a které povede k výběru nového papeže," řekl Hollande. 

"Ať už jsou jeho důvody jakékoli, ctíme je a vážíme si jich. Náleží mu dík za to, jak církev osm let vedl," prohlásil mluvčí německé vlády Steffen Seibert. 

Německo truchlí

Ministerský předseda Bavorska, kde se Benedikt XVI. narodil, řekl, že mu je papežovy demise osobně velmi líto, ale že má vůči rozhodnutí "velký respekt". "Svým osobním kouzlem a odhodlanou prací pro dobro církve papež z Bavorska inspiroval lidí po celém světě," uvedl bavorský premiér Horst Seehofer. 

Také italský prezident Giorgio Napolitano řekl, že cítí "hlubokou úctu" k rozhodnutí, kterým Benedikt XVI. prokázal "velkou odvahu". 

"Jsem velice šokován touto neočekávanou zprávou," řekl Mario Monti. Při jeho nedávných setkáních s papežem prý vůbec nic nenaznačovalo, že by Benedikt XVI. mohl dospět k takovému rozhodnutí. 

Španělé se cítí jako sirotci

Španělští biskupové se cítí jako sirotci a jsou naplněni žalem, vzkázal Vatikánu španělský kardinál Antonio María Rouco Varela. Zároveň ujistil, že španělští duchovní respektují papežovu vůli. 

Hlava katolické církve ve Francii André Vingt-Trois označil papežův krok za "jasnozřivé rozhodnutí", "obzvláště statečný čin" a za "velkou událost". 

Poláci jsou překvapením bez sebe

Za "ohromné překvapení" považuje papežovo rozhodnutí polský episkopát. Jeho tajemník Wojciech Polak zároveň vyjádřil přesvědčení, že papež vše pečlivě promyslel. 

Vlivný polský katolický intelektuál a oblíbený kněz Adam Boniecki, který byl přítelem předchozího papeže Jana Pavla II., papežův krok ocenil. "Domnívám se, že nechtěl, aby se opakovaly dramatické poslední měsíce pontifikátu Jana Pavla II. Musíme být Benediktovi vděčni, že nám ukázal, jak lze s vírou vyřešit problém úřadu, věku a slabosti." 

Izrael ocenil nejlepší vztahy s Vatikánem v historii

Izraelský vrchní rabín Jona Metzger ocenil papežovo úsilí o dobré vztahy mezi náboženstvími a vyjádřil přesvědčení, že vztahy mezi Izraelem a Vatikánem za Benedikta XVI. byly lepší než kdy předtím. Vyjádřil naději, že tento trend bude pokračovat i u nové hlavy katolické církve. 

Velký imám univerzity při mešitě Al-Azhar v Káhiře Muhammad Ahmad Tájib podle agentury ANSA řekl, že s ním zpráva o papežově rezignaci otřásla. "Když někdo opouští post ze zdravotních důvodů, není to nikdy dobrá zpráva pro islám," vysvětlila hlava nejvýznamnější sunnitské teologické instituce. 

Egyptská koptská křesťanská církev označila papežův krok za "projev velké poctivosti". 

Britský premiér David Cameron ocenil papežovo úsilí o posilování vztahů mezi protestantskou Británií a Vatikánem. Benedikt XVI. bude podle premiéra chybět jako "duchovní vůdce" milionům lidí. 

Organizace proti pedofilii mají radost

Radost z papežova odchodu má naopak skupina Survivors of Child Abuse, která zastupuje dětské oběti pedofilního chování katolických kněží v Irsku. Papež hodně sliboval, ale nakonec nic neudělal, uvedla skupina, která kromě jiného požadovala pohnání provinilých kněží před soud. 

Pětaosmdesátiletý papež Benedikt XVI. dnes oznámil, že opustí svůj úřad večer 28. února. V prohlášení vysvětlil, že dospěl k přesvědčení, že z důvodu stáří již nemá dost sil na dobré vykonávání své funkce.

Tagy: rezignace Vatikán papež Benedikt XVI.

Zdroje: ČTK