Školy jsou naplněné jen ze 60 procent, některé ale odmítají žáky

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Průměrná naplněnost škol stále klesá, loni byla podle statistik České školní inspekce kolem 60 procent. Přesto ale některé školy musejí po zápisech do prvních tříd odmítat uchazeče, může za to jak baby boom, tak prestiž konkrétních škol. 

Zatímco ve školním roce 2010/2011 byla průměrná naplněnost českých škol 63,4 procenta, v minulém školním roce už to bylo jen 60,6 procenta. "V meziročním srovnání vzrostl tento ukazatel pouze ve čtyřech krajích: Středočeském, Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském. K výraznému poklesu využití kapacit došlo v kraji Plzeňském a Karlovarském," konstatovala inspekce. Právě Karlovarský kraj má nejnižší naplněnost, 43,6 procenta, nejlépe je na tom Středočeský kraj s 69,1 procentem. 

"Školské sítě v základním vzdělávání jsou dlouhodobě stabilní, lokálně se promítaly problémy příchodu silných populačních ročníků do povinné školní docházky na 1. stupni ZŠ a dobíhající pokles žáků na 2. stupni ZŠ," zhodnotili naplněnost školní inspektoři. 

"My s tím problém nemáme, odmítáme děti z kapacitních důvodů," odpověděla na dotaz ohledně naplněnosti třeba ředitelka Základní školy Pod Marjánkou na Praze 6 Marcela Zavadilová. Škola, která od první třídy vyučuje angličtinu a od šesté třídy druhý jazyk, měla při letošních zápisech tolik zájemců, že zřejmě nebude přijímat ani všechny uchazeče ze šesté městské části, ale jen děti, kteří pod školu spadají místem bydliště. 

Problém poloprázdných tříd a s tím spojenou otázku financování škol chce vyřešit ministr školství Petr Fiala. Školy sice spravují obce, v případě středních škol pak kraje, už dříve se ale ministr nechal slyšet, že by se měl zavést jednotný normativ na žáka, aby se částky na vzdělávání v jednotlivých regionech nelišily, a šance na vzdělávání tak měly všechny děti stejné.

Tagy: žáci školství základní škola

Zdroje: ČTK