Jel jsem do Sýrie, aby mě tam zabili, říká Čech, který se se chtěl přidat k IS

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 2. 2017 14:35) - Aktuality autor: roj

Čech Jan Silovský, který měl namířeno do Sýrie, aby se připojil k organizaci Islámský stát, prý neměl v úmyslu nikoho zabíjet. Právě naopak, doufal, že ho islamisté vyšlou na nějakou misi, kde ho brzy zastřelí syrští vojáci. Silovský je souzený za přípravu teroristického útoku, za což mu hrozí až doživotí.

Čech Jan Silovský, který se chtěl v Sýrii přidat k Islámskému státu, v životě nedržel zbraň. Doufal, že ho IS co nejdřív vyšle na misi, kde ho zastřelí vládní vojáci. Ilustrační snímek

Čech Jan Silovský, který se chtěl v Sýrii přidat k Islámskému státu, v životě nedržel zbraň. Doufal, že ho IS co nejdřív vyšle na misi, kde ho zastřelí vládní vojáci. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Středeční jednání trvalo zhruba dvě a půl hodiny. Soud vyslechl Silovského a jeho matku a provedl některé listinné důkazy. Na čtvrtek jsou zvaní znalci z oboru psychologie, psychiatrie, kybernetiky a výpočetní techniky, rozsudek by mohl padnout už v pátek.

"Chtěl jsem tam proto, aby zabili oni mne," vypověděl ve obžalovaný Jan Silovský ze Spáleného Poříčí na jižním Plzeňsku u krajského soudu v Plzni.

Přiznal také, že k islámu přestoupil asi před čtyřmi lety. Ve svém okolí neznal jiné muslimy a s jinými muslimy ani nekomunikoval telefonicky či přes internet.

Nikdy nebyl ani v mešitě. Na internetu si našel, jak se má modlit a praktikoval to, dodržoval i půst při ramadánu. Uvedl, že k islámu dospěl poté, co si koupil bibli a korán, přečetl je a rozhodl se stát muslimem. Křesťané jsou podle něj víc pokrytečtí, nežijí podle bible.

Nikdo v jeho okolí, včetně jeho matky Dany Silovské, o tom ale nevěděl. Silovská obžalovaného vylíčila jako kluka s normálními zálibami a kamarády. "Chodil s nimi ven, jenomže kamarádi se zvrtli a dali přednost drogám, alkoholu. Můj syn takový není, takže byl spíš sám," uvedla.

Střílel jen jednou ze vzduchovky

Silovský se chtěl dostat do syrského města Džarábulus. "Chtěl jsem tam najít někoho z IS, říct jim, že jsem se přijel přidat. Asi by mě pak někam poslali," řekl ve středu u soudu.

Do Sýrie mířil bez jakýchkoliv kontaktů, neměl představu, co přesně tam bude dělat. "Moc jsem o tom nepřemýšlel," řekl. Doufal, že ho IS vyšle do bitvy a v ní ho brzy zastřelí vojáci syrské armády. 

V minulosti se prý i v Čechách pokusil o sebevraždu, podřezal si zápěstí, nakonec se ale sám ošetřil a nikomu o tom neřekl.

Mladý muž se chtěl k Islámskému státu přidat, přestože neumí střílet a ani nemá o zbraních teoretické znalosti. "Střílel jsem jen asi jednou ze vzduchovky," vypověděl.

Souhlasí se snahou IS sjednotit islámské země a vytvořit jeden chalífát, metody organizace jsou ale podle něj moc násilné.

I když u soudu mluvil o tom, že jel do Sýrie hlavně proto, aby ho tam zabili, v přípravném řízení na policii uvedl, že byl připravený absolvovat výcvik, bojovat a případně i zabíjet. Loni v létě policistům řekl, že chtěl zabíjet Američany a Rusy, kteří zabíjejí muslimy.

"Byl jsem srovnaný s tím, že budu zabíjet lidi. Kdybych měl někoho popravit, tak jen někoho, kdo si to zaslouží. Za vraždu nebo pašování drog. Asi bych zastřelil, nožem bych ho nezabil," řekl na policii. Nechtěl se ani podílet na teroristických sebevražedných útocích, tvrdil.

V telefonu měl informace o Islámském státu

Obžaloba viní Silovského ze zločinu přípravy teroristického útoku, za což mu hrozí 12 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest, včetně doživotního vězení. Na soud čekal od loňského července ve vazbě.

Jednadvacetiletý muž byl zadržen loni v lednu v Turecku na mezinárodním letišti v Istanbulu, nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí.

Měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Už na letišti ho odvedli k výslechu a vzali mu telefon. "Viděli v něm věci o IS, tak jsem se přiznal, že jsem mířil do Sýrie," uvedl obžalovaný.

Jednání u krajského soudu je naplánováno na tři dny a není vyloučeno, že v závěrečný den soud vynese rozsudek. Středeční jednání je v menší jednací síni, do které se všichni novináři nevešli. Fotografové a kameramani museli zůstat na chodbě, z jednání není dovoleno pořizovat obrazové záběry. Ve čtvrtek a v pátek bude jednání pokračovat ve velké jednací síni.

Tagy: Česko domácí Islámský stát (IS) česká justice justice a soudy terorismus a násilí

Zdroje: ČTK