Odsouzený Janoušek má šanci na zrušení trestu. Rozhodl by soud v Praze

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Lobbista Roman Janoušek, který by měl nastoupit do 26. listopadu zpět do vězení, může požádat o úplné upuštění zbytku trestu. Informovala o tom mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová. Janoušek, který byl odsouzen na roku za sražení ženy autem, má nyní kvůli zdravotním potížím přerušený trest. O jeho případném propuštění by rozhodoval Městský soud v Praze.

Lobbista Roman Janoušek byl odsouzen na 4,5 roku ve vězení

Lobbista Roman Janoušek byl odsouzen na 4,5 roku ve vězení,zdroj: PETR NOVOTNY / CNC / Profimedia

Janoušek byl ve vězení asi rok a půl a poté měl přerušený trest už na rok a tři čtvrtě. Krajský soud mu v minulém týdnu žádost o další přerušení trestu zamítl. Sigmundová ale uvedla, že soud má za to, že prognóza jeho zdravotního stavu nepředpokládá zlepšení natolik, aby odsouzený mohl v dohledné době být schopen vykonat zbytek uloženého trestu odnětí svobody.

Usnesení není pravomocné, účastníci proti tomu mohou podat stížnost, dnes je poslední den lhůty. Stížnost ale nemá odkladný účinek, podle mluvčí by tak teoreticky měl Janoušek 26. listopadu nastoupit do vězení.

Další Janouškova možnost je podat žádost o upuštění od zbytku trestu a žádost o odložení výkonu trestu, dokud nebude rozhodnuto o případném upuštění. Podle mluvčí by to měl případně rozhodnout prvostupňový soud, tedy Městský soud v Praze.

"Pan odsouzený k nám zatím žádnou takovou žádost nepodal," sdělila na dotaz mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Dále uvedla, že pokud by Janoušek požádal o upuštění od výkonu zbytku trestu až poté, co by znovu nastoupil do věznice, řešil by jeho žádost nikoliv pražský, ale brněnský soud - respektive soud místně příslušný k věznici, v níž by si lobbista svůj trest odpykával.

Problémové bolesti hlavy

Janoušek v březnu roku 2012 v Praze v opilosti naboural do automobilu vietnamské ženy a od nehody ujel. Řidička ho dohonila, když zastavil na červenou. Vystoupila a postavila se před Janouškův automobil a chtěla s ním situaci vyřešit.

Lobbista proti ní nejdříve dvakrát popojel, potom ale na zelenou šlápl na plyn, ženu porazil a ujel. Janoušek původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu. Nakonec ale dostal za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky 4,5 roku vězení.

Ve vězení byl Janoušek od 18. listopadu 2014 do 9. března 2016. Nejprve mu výkon trestu přerušilo vedení věznice, poté krajský soud. Janoušek si dlouhodobě stěžoval na zdravotní komplikace po operacích hlavy.

Tagy: Česko domácí kauza Janoušek nemoci a nákazy justice a soudy zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK