ODS chce bojovat s černými dušemi, posoudí změnu stanov

- Aktuality autor: red

Výkonná rada ODS v pondělí probere změny stanov, které upraví způsob výběru delegátů na stranické kongresy. Občanští demokraté se tak snaží eliminovat takzvané černé duše ve vlastní straně.

V této souvislosti bude na programu výkonné rady i zrušení stranické organizace v Mostě.

Občanští demokraté se už na svém posledním 20. kongresu snažili dosáhnout změny stanov tak, aby eliminovali účelové nabírání členů do regionálních organizací, které tak v rámci strany získávaly neúměrnou váhu.

Kongres nakonec jen doporučil užšímu stranickému vedení příslušnou změnu stanov vypracovat. "Velikost strany není dána počtem členů, ale její podporou u veřejnosti," řekl k tomu místopředseda ODS Ivan Langer.

Výkonná rada bude podle něj v pondělí posuzovat dvě základní varianty klíče, který by měl nadále určovat složení stranických kongresů.

Podle první by každá oblast měla automaticky nárok na dva delegáty kongresu a zbytek jejích delegátů by závisel na výsledku voleb v regionu.

Podle druhé by každá oblast automaticky disponovala jedním delegátem, jejich další počet by se odvíjel od velikosti oblastní stranické organice a jejího výsledku ve volbách.

Mostecké sdružení ODS podle Hospodářských novin patří mezi největší v regionu, má stovky členů, kteří ale nejsou aktivní. Podle informací listu stojí za náborem tamních černých duší poslanec Oldřich Vojíř, který si tím chtěl zajistit šanci na to, aby mohl za ODS kandidovat do Senátu. Na kandidátce pro sněmovní volby není. Vojíř to popřel.

Tagy: ODS

Zdroje: ČTK