Milánský soud odložil kauzu Berlusconiho uplácení na únor

- Aktuality autor: red

Milánský soud v pátek odložil projednávání takzvaného případu Mills, v němž je italský premiér Silvio Berlusconi obviněn z uplácení svědka - a to na 27. února letošního roku.

Šéf vlády se v páetk k soudu nedostavil a jeho obhájci požádali, aby dosavadní řízení bylo považováno za nulové a aby proces začal znovu od začátku. Informoval o tom server BBC.

Ve zmíněném procesu prokuratura viní Berlusconiho z toho, že si koupil za 600 tisíc dolarů (asi 11 milionů Kč) falešné svědectví svého bývalého britského právníka Davida Millse ve dvou procesech z 90. let.

Část procesu týkající se Berlusconiho byla pozastavena před 15 měsíci, v říjnu 2008, protože v červenci téhož roku byl schválen zákon, který mu po dobu výkonu jeho funkce poskytoval imunitu. Proces týkající se Millse však pokračoval.

Zákon o imunitě pro nejvyšší státní činitele včetně Berlusconiho zrušil loni v říjnu ústavní soud. Mills byl mezitím odsouzen v první a druhé instanci v témže případě. Berlusconiho obhajoba má podle italských zákonů v takovém případě právo žádat, aby všechny právní úkony z předchozí části procedury byly anulovány.

Pokud by soud tuto žádost přijal, znamenalo by to, že proces začne znovu od nuly. Podle propočtů agentury ANSA se ale může stát, že to, z čeho je šéf vlády obviňován, bude promlčeno, protože promlčení se na případ vztahuje od 11. dubna letošního roku.

Berlusconiho právník Niccolo Ghedini oznámil, že šéf vlády se k soudu dostaví, až bude jeho přítomnost nezbytná.

Tagy: soud úplatky kauza berlusconi

Zdroje: ČTK