V Česku ubylo chřipky i dalších respiračních infekcí

- Aktuality autor: red

Výskyt akutních respiračních infekcí a chřipky v Česku poklesl oproti prvnímu lednovému týdnu o pět procent. Nemocných je nyní 906 lidí na 100 tisíc obyvatel.

Vyplývá to z údajů hygienických stanic, které poskytlo ministerstvo zdravotnictví. Situace v jednotlivých regionech je podobná, epidemie není v žádném kraji. Někteří pacienti mají komplikace a musejí být v nemocnicích, část vyžaduje i intenzivní péči. 

Podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu je pokles nemocnosti překvapivý. V porovnání s běžnými chřipkovými sezonami se podle něj nyní ale vyskytuje více komplikací, a dokonce lze říct, že i úmrtí, za což může mexická chřipka.

Celková nemocnost nedosahuje ani dvou třetin nemocnosti v předvánočním týdnu. Přitom minulý pátek řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít, že se dá očekávat, že nemocnost bude postupně růst na hodnoty, které byly před Vánocemi. 

Nejvíce nemocných hlásí Jihomoravský kraj, kde stoná 1189 lidí na 100 tisíc obyvatel. Naopak nejméně nemocných, 611 na 100 tisíc, eviduje Praha. Hygienici nemají hlášena uzavření škol ani zdravotnických zařízení. "Nadále se však v celé republice vyskytují lokální chřipková onemocnění, a to včetně pacientů vyžadujících hospitalizaci jak standardní, tak v rámci intenzivní péče," uvedl Kynčl. 

"Takovéto množství komplikací, které bylo registrováno v období minulých týdnů, v normální sezoně chřipky evidováno není," uvedl. Zcela jednoznačně je více pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Kterákoli větší nemocnice potvrdí totéž, že to v normální sezoně nepamatují, dodal. 

V ČR už na prasečí chřipku podle ministerstva zemřelo 77 lidí, z toho deset za poslední týden. "Nemyslím si, že by se dalo říct, že tady je pouze 77 úmrtí. Těch, si troufnu říct, je určitě více. Tato jsou pouze špička ledovce," řekl Kynčl.
    

Zdroje: ČTK