Odborníci potvrzují: Rezignace papeže je v moderních dějinách unikátní

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Rezignace papeže je v moderních dějinách katolické církve naprosto unikátní událost, řekl dnes historik a znalec katolické církve Jaroslav Šebek. Religionista Ivan Štampach souhlasí, že odstoupení papeže je velmi vzácnou věcí. Církevní právo to však umožňuje, řekl Štampach. Podle církevního právníka Stanislava Přibyla se při renunciaci, neboli zřeknutí úřadu, mimo jiné vyžaduje, aby rozhodnutí papeže bylo svobodné. 

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI.,zdroj: Mediafax

Benedikt XVI. dnes nečekaně oznámil, že skončí k 28. únoru, a to ze zdravotních důvodů. Od středověku se něco takového nestalo. Šebek míní, že papež uvedl důvod, který je nezpochybnitelný. Jeho rozhodnutí mohly uspíšit i aféry ve Vatikánu, jako bylo například vynášení tajných dokumentů, zamýšleli se Šebek a Štampach. 

Podle Štampacha se asi papež opravdu již necítil na to zvládat rozpory a konflikty a mocenský zápas uvnitř Vatikánu. Dával najevo, že má raději poklidnou atmosféru. 

V katolickém světě jde o revoluci

V projevu papež kardinálům řekl, že odchod z čela katolické církve dlouho zvažoval. Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI. uvedl, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly. Podle zdrojů ve Vatikánu papež v poslední době působil velmi unaveným dojmem. Přesto šokoval a překvapil, v centru katolického světa se prý hovoří o revoluci. 

"Stalo se vlastně to, co se stává v politických funkcích, ale v případě papeže se to v moderních dějinách stalo úplně poprvé. Protože poslední skutečně dobrovolná rezignace byla v roce 1294 po pětiměsíčním pontifikátu Celestýna V.," uvedl Šebek. 

Konkláve bude svoláno velmi rychle

Soudí, že konkláve, které bude mít za úkol zvolit nového papeže, bude svoláno velmi rychle po 28. únoru. Svět podle Šebka bude svědkem precedentu, kdy vedle sebe budou nový papež a odstoupivší hlava katolické církve. 

Nový papež bude podle mluvčího Vatikánu zvolen do Velikonoc. Papeže volí v tajné volbě kardinálské kolegium v takzvaném konkláve. Konkláve je shromáždění kardinálů, kteří ještě nedovršili 80 let, věkovou podmínku splňuje v České republice kardinál Dominik Duka

Kardinálové jsou od roku 1059 výhradními voliči nových papežů. Štampach míní, že novým papežem by mohl být někdo z Latinské Ameriky nebo Afriky, tedy míst, kde se katolické církvi daří.

Tagy: rezignace papež Benedikt XVI. katolická církev

Zdroje: ČTK