Obama Netanjahua zklamal. Prý nerozumí realitě v Izraeli

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zklamal čtvrteční projev amerického prezidenta Baracka Obamy. V letadle, kterým Netanjahu v noci mířil do USA na setkání s Obamou, to řekl jeden z členů jeho doprovodu.

Levicový list Haarec se naopak domnívá, že Netanjahu by měl Obamovi poděkovat, protože veškerou práci, kterou měl učinit za nadcházející návštěvy USA, prezident udělal za něj. 

"Panuje pocit, že Washington nechápe realitu ani to, čemu my čelíme. Premiérova ostrá reakce je vyjádřením zklamání z toho, že (v projevu) chyběly zmínky k základním tématům, zejména k tématu uprchlíků," sdělil nejmenovaný člen Netanjahuova doprovodu agentuře Reuters. 

Obama zklamal izraelskou pravici, k níž Netanjahu patří, vyjádřením, že by budoucí stát Palestinců měl vzniknout v liniích z roku 1967. Tedy na územích, která Izrael obsadil za války toho roku. Jde o pásmo Gazy, západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém. 

Palestinci naopak nadšeni

Palestince Obama svým výrokem nadchl, i když řekl, že budoucí hranice musejí být výsledkem jednání a také možná území výměny. Izrael má na západním břehu víc než 100 osad s asi 280 tisíci obyvateli. Netanjahu tento týden prohlásil, že přinejmenším velké osady, které jsou u linie, si Izrael chce ponechat. Při dodržení hranice z roku 1967 by se všechny osady ocitly na palestinském území. 

Netanjahu prohlásil, že neočekává, že USA budou Izrael nutit ke stažení na hranici, která není ubránitelná. Obama požadavek na bezpečnost Izraele nijak nezpochybnil a řekl jasně, že na společné hranici se musejí obě strany dohodnout. Netanjahuův předchůdce Ehud Olmert nabízel Palestincům za velké osady územní kompenzaci. 

Haarec: Cestu mohl zrušit a poslat Obamovi kytici

Komentátor levicově zaměřeného listu Haarec napsal, že Netanjahu mohl po Obamově projevu cestu klidně zrušit, jelikož Obama udělal vše za něj. Protože byl už premiér na cestě, mohl prý jako výraz díků poslat do Bílého domu aspoň kytici. 

Komentář poukázal na to, že Obama v souladu s Netanjahuem hovořil o budoucí Palestině jako o demilitarizovaném státě. Vyhnul se tématu uprchlíků i východního Jeruzaléma a nepodpořil palestinský záměr požádat na podzim o jednostranné uznání státu v OSN. 

"Palestinci byli opět ponecháni ve společnosti Kuby, my si nadále ponecháme Ameriku. Další důvod pro úlevu v Jeruzalémě - nehrozí žádné diplomatické tsunami, USA jsou nadále s Izraelem," napsal list. 

Livniová: Netanjahuova reakce ohrožuje naše vztahy s USA

Kritizuje ale to, že Obama neocenil nově nalezenou palestinskou jednotu po smíření dosavadních soupeřů z Fatahu a Hamasu. Prohlásil totiž, že přítomnost Hamasu v budoucí palestinské vládě věci neulehčí. 

Haarec upozornil na to, že o Palestině v hranicích z roku 1967 už hovořilo několik izraelských premiérů, avšak výsledkem je čerstvá, čtvrteční zpráva o schválení nové židovské výstavby ve východním Jeruzalémě. "Optimisté řeknou, že čtvrteční projev avizoval konec izraelské okupace. Pesimisté, že šlo jen o další projev v pořadí, který nezmění nic k lepšímu ani k horšímu," končí komentář Haarecu. 

Šéfka izraelské opozice Cipi Livniová prohlásila, že Netanjahu svou reakcí na Obamův projev ohrožuje vztahy s USA, o jejichž klíčovém významu v Izraeli nepochybuje nikdo. Jestliže premiér tímto způsobem ohrožuje bezpečnost státu, měl by podle Livniové rezignovat. "Americký prezident, který podporuje myšlenku dvou států, hovoří ve prospěch Izraele, nikoli proti němu," řekla. Prosazovat takové řešení konfliktu je podle ní jediný způsob, jak Palestincům zabránit vyhlásit stát jednostranně.

Tagy: obama Izrael

Zdroje: ČTK